Yükleniyor...
Son Dakika
12.12.2018

Rusya’dan et ithalatı konusunda flaş gelişme!

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Türkiye'nin Rusya'dan sığır eti ithalatıyla ilgili veterinerlik sertifikasını onayladığını açıkladı. Böylece Rusya'dan da yakın zamanda et ithalatının başlaması bekleniyor.

Rusya’dan et ithalatı konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Türkiye’nin Rusya’dan sığır eti ithalatıyla ilgili veterinerlik sertifikasını onayladığını açıkladı. Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İstanbul’da bir restoranda “Rus eti yeme” planının gerçekleşmesi yolunda da adım atılmış oldu.

 

Rus Haber Ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün, Rusya’dan sığır eti ithalatının önünü açacak veterinerlik sertifikasını onayladığını açıkladı.

 

Açıklamada, “Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Rosselhoznadzor’a Rusya’dan Türkiye’ye sığır eti ithalatına ilişkin veterinerlik sertifikasını onaylandığını bildirdi” ifadesine yer verildi.

 

İthalatın önündeki bir engelin kalkmasıyla fiilen ithalata başlanması halinde Rusya, Türkiye’nin et ithal edeceği 7'inci ülke olacak. 2017 verilerine göre Türkiye; Polonya, Fransa, Macaristan, Romanya, Sırbistan ve Bosna-Hersek’ten et alımı yapıyor. Bu ülkelerden alınan etin toplamı 18 bin tona çıkarken, sadece Bosna Hersek’ten kemiksiz lop et alınıyor.

 

Erdoğan ile Putin’in İstanbul’da “Rus eti” yeme planı!
turkrus.com sitesindeki haberde, son gelişme ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İstanbul’da bir restoranda “Rus eti yeme” planının gerçekleşmesi yolunda da adım atılmış olduğuna dikkat çekildi. Rusya’dan et ithalatı konusu, Temmuz ayında yapılan BRICS Zirvesi’nde Erdoğan ile Putin arasındaki diyalogla bir kez daha gündeme gelmişti.

 

İki liderin basına açıklama yapmalarının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Beni restorana davet edecektiniz hani?” diye sormuş, Erdoğan da “Ettim” karşılığını vermişti. Bunun üzerine Putin, “Ama şu konuda anlaşmıştık. Bizim et ürünlerimizi ülkeye alacaksınız, o zaman o restoranda Rus malı et ürünleri de olacak diyebilirim” dedi. Erdoğan da “Memnuniyetle, sizleri öncelikle bekliyorum. Dönüşten sonra bu işi halledersek iyi olur. Fazla geciktirmeyelim” demiş, Putin de Erdoğan’a teşekkür etmişti.

 

Fakıbaba, “Siyasi amaçlı et ithalatı yapılıyor” demişti!
Rusya’dan et ithalatı konusunda son açıklama, Mart 2018’de eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan gelmişti. Fakıbaba, açıklamasında şunları kaydetmişti: “Ülkeler bazen siyasi olarak birbirleriyle alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar. Gittiğiniz ülkede şunu söylüyorlar, ‘Biz sizden bu kadarlık mal alıyoruz, siz bizden ne alacaksınız?’ Bu konuda Türkiye’nin bazen sıkıştığı durumlar oluyor. En fazla bu et konusunda oluyor. Et gündeme geliyor. Genelde ülkelere gittiğimizde mutlaka ihracat ve ithalat şeması ortaya çıkıyor ve ülkelerle oturup bir yerde anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Halkın sandığı gibi Türkiye’nin çok büyük et ihtiyacından değil, genelde siyasi amaçlı olarak ülkelerden ithalatta yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı bazı kalemlerde böyle şeyler gündeme gelebiliyor.” Kaynak: Gidahatti.com

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder