Yükleniyor...
Son Dakika
13.12.2018

İşte köye dönüşün projesi

Yavuz Selim Karakuş
y.s.karakus28@gmail.com

Tarım ve hayvancılık yapmak için köyüne dönen her aileye öncelikle 2 bin TL karşılıksız maaş bağlanmalı; devlet, bitkisel ve hayvan üretim yapılacak olanakları hibe olarak vermeli ve bunların takibini yapmalıdır. Peki bu proje nasıl hayata geçecektir? İşte detaylar…

KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ NASIL OLUR?

 

Hiç şüphe yoktur ki gelişmekte olan ülkelerde kırsaldan kente göç olağan bir durumdur. Çünkü artan iş fırsatları ve daha iyi sosyal yaşam köylüyü cezbeder. Lakin son yıllarda durum eskisi gibi değil. Tasını tarağını toplayan kente göçtü ve haliyle beton yığınları arasında adeta insan yığını işsiz orduları oluştu.

 

Yani artık İstanbul’un taşı toprağı altın değil.

Son birkaç yıldır bakanlık genç çiftçi projesi ve benzeri uygulamalarla kırsala yatırım yapmaya çalışıyor. Pekâlâ, bu uygulamalar yeterli mi? Hayır değil.

 

Peki, daha iyi yaşam şartları hayaliyle baba toprağını bırakıp şehirde boş boş gezen vatandaşı tekrar köyüne nasıl geri göndereceğiz.

Öncelikle şunu belirtelim, bir insanın ve ailesinin asgari yaşamını sürdürmesi için gerekli olanlar; sosyal sigorta, barınma ve beslenmedir.

Vatandaşa “hadi köyüne dön” demekle olmaz. Çünkü herhangi bir geliri olmayan vatandaş kendi primini ödeyecek durumu yoktur.

 

Neler Yapılmalıdır?

 

Öncelikle köye dönene asgari ücret düzeyinde maaş bağlanmasıdır. 2018 yılı için asgari ücret brüt 2029 TL olarak belirlenmiştir. Buradan bir vatandaşın aylık devlete giderini düz hesap 2000 TL olarak ele alalım. Peki, bu ücret devlet tarafından ne kadar süreyle ödenecek? Kesin bir süre verilmemekle birlikte 12 ay olarak belirlenebilir. Vatandaşın kendi kazancını sağlaması için ona bir yıl süre tanınması uygundur.

 

Barınma konusunda ise köyünde boş olan baba evini kullanacak ve devletin vereceği aylık maaş ile de kendisinin ve ailesinin beslenmesini ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak. Buraya kadar her şey normal olarak işleyecek gibi görünüyor.

 

Kesin dönüş kararı alan vatandaşa devlet bitkisel ve hayvan üretim yapabileceği olanakları sağlayacak. Bunu hibe olarak sunacak ve verilen kalemler yine devlet tarafından sigortalanacak. Hibe olarak vatandaşa verilen materyallerin 5 yıl boyunca her ne olursa olsun satılması, kiralanması vs. yasaklanacak ve denetim mekanizması yine bakanlıkça yapılacak. Yapılan denetimlerde kuralları ihlal edenlere devletin verdiği maaş ve hibe kalemlerinde geri alım yoluna gidilecek.

 

Kaynak nasıl temin edilecek?

 

Gelelim asıl meseleye. Bu proje için kaynak nasıl temin edilecek? Bakanlık bünyesinde kırsal kalkınma ve tarımsal destek adı altında milyarlarca lira devlet tarafından çiftçilere ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler bir kenara dursun basitçe devletin sırtına yük olmadan sizlere bir formülden bahsedeceğim. Yuvarlak rakamlarla ülkemizde 20 milyon sigortalı işçi, 2,5 milyon memur ve 12 milyon emekli yaşamaktadır. Toplamda 34,5 milyon kişi devletten maaş almaktadır. Şimdi illere göre değişebilmekle birlikte bir ekmeğin fiyatı ortalama 1,5 TL’dir. Bırakın 1,5 TL’yi devlet 34,5 milyon kişinin maaşından aylık bir ekmek parası bile olmayan 1 TL kessin. İşte size aylık 34,5 milyon TL, 12 ayda 414 milyon TL kaynak.

 

Yukarıda bahsettim bir kişinin aylık brüt maaşının 2000 TL olarak ele alalım bu yılda 24 bin TL eder. 414 milyon TL / 24 bin TL eşittir 17,250 kişi. Özetle maaşını devletten alanlardan bir yıl boyunca 1 TL kesilmesi yılda 17,250 kişinin köye dönmesi için yeterlidir.

 

Öte yandan devlet köye dönen vatandaşa 12 ay yerine 6 ay maaş vermesi 34,500 kişinin bu projeden faydalanabilmesini sağlar.

Projede yaş şartı aranmamakla birlikte kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak. Devlet yukarıda bahsedilen uygulamaları yapmakla kalmayacak ayrıca proje faydalanıcılarına başta kooperatifçilik, hayvancılık ve ilgili bitkisel üretim dallarında eğitimler verecek.

 

Çok değil proje sonuçlarının 3 yıl içerisinde görüleceğini öngörmekteyim. En önemlisi işsizlik azalacak ve tarımsal üretim artacak.

Ne yazık ki göz ardı edilen Türkiye tarımının çığlıkları son zamanlarda duyulmaya başlandı. Ülke olarak artık “Tarım Reformu” yapmanın zamanı gelmekte ve hatta geçmektedir.

Yazarın Diğer Yazıları

 • Ülkemizde et meselesi yoktur, ot meselesi vardır
  24 Aralık 2018 Pazartesi

  ....TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada o günkü et sorunu için; “ülkemizde et meselesi yoktur, ot meselesi vardır” sözü ile aslında bugünkü geldiğimiz durumu 50 sene önce özetlemiş görünüyor

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • selo
  18 Aralık 2018 Salı

  Biz döndük hala köye dönenlere destek yapıyoruz diyorlar yav insanla dalga geçiyorlar battık olmaz olsun

 • Hasan gedik
  17 Aralık 2018 Pazartesi

  Tarım bakanımizin danışmanlarıda yavuz selim karakuş gibi düşünenler varsa,var gibi,biz yanmışız.

 • Emrah bay
  14 Aralık 2018 Cuma

  Artık bu köye dönüş hayalinden bir vaz geçin yeter. İşden anlamayan vazıfsız adamlarla çifçilik üretim olmaz kardeşim. Adam zaten işini bilse köyü terk etmezdi birde asgari üçret üretim desteği falan ya siz bu rüyayı nerede gördünüz. Mevcut üreticiyi destekleyelim o bize yeter. Bir ziraat mühendisi.

 • Rıfat Kavuneker
  14 Aralık 2018 Cuma

  Böyle şeyler yapmayın çalışamadan mani olmayın mevcutlu köyde tutunyeter bunları oturduğunuz yerden yazmayın yöre yöre halkının arasına inin her yörede ayrı sorun var herkes çifçi üzerinden konuşmasın Burak’ın boşboğazlığı halkın arasına girin çünkü sizler köşenizde yazıyorsunuz karnınız böyle doyuyor bunun vebalini düşünsünler Rıfat Kavuneker Karatay ziraat odası

 • Ömer çetin
  14 Aralık 2018 Cuma

  Öncelikle şunu söylemek isterim biz zamanında işimizi bırakıp gelirken kendimiz imkan yarattık benim gibi önceden geçenlerin suçu nedir.birde kırsala genç nüfusu çekmek maaşla sigortayla olmuyor. Gençler köyden maaş için gitmiyor evlenme sorunundan gidiyor gelip köyde yaşayanlara sıkıntılarını sorun ondan sonra o sıkıntılarını sorduklariniz size çözümü sunar

 • Nizamettin temel
  13 Aralık 2018 Perşembe

  Ben Mardin doğumluyum Manisa’da yaşıyorum benim yerleşim yeri burası. Manisa’nın Salihli ilçesinde bellemek istiyorum nasıl olacak kütük Mardin doğma büyüme Manisa


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder