Yükleniyor...
Son Dakika
17.12.2018

'Arpa ile buğdayı ayıramayan insanlar Tarım Bakanı oldu'

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, çiftçinin zor günler geçirdiğini belirterek, “feryadımız, haykırışlarımız hükümet tarafından görülmüyor" dedi. Son 20 yıl içinde tarımı bilen sadece tek bir bakanın göreve geldiğini belirten Akgün, “Arpa ile buğdayı, pirinçle bulguru ayıramayan insanlar tarım bakanı oldu" eleştirisinde bulundu.

Hudut Gazetesinden Sevcan Kalıpçinden Elmacı'nın haberine göre, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Söz konusu yapılandırmanın soruna çözüm olmayacağını ifade eden Akgün, “bunu yaparak ufak tefek pansumanlarla ölümü ancak bir yıl daha uzatabilirsiniz" dedi.

 

KESİN ÇÖZÜM BORÇ VE FAİZLER SİLİNMELİ
Çiftçi borçları konusunda kalıcı bir çözüm aranmasını isteyen Akgün, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının yapılandırılmasını kesin çözüm olarak görmüyorum. Bu işin kesin çözümü borç ve faiz silme gibi önlemler alınmalı. Çünkü hak etmediğimiz durumla karşı karşıyayız. Tarımda girdiler yüzde 200-300 artarken, ürünler düşüş yaşanması çiftçiyi bu hale getirdi" değerlendirmesinde bulundu.

 

TARIMI BİLEN SADECE BİR BAKAN GÖREVE GELDİ
Son 20 yılda tarımı bilen sadece bir tane bakanın göreve geldiğini vurgulayan Akgün, o bakanın da Musa Demirci olduğunu söyledi. 60, 70, 80, 90'lı yılların tarım bakanlarını özler hale geldiklerini vurgulayan Akgün, şunları kaydetti: “Feryadımız haykırışlarımız iktidar tarafından görülmedi. Arpa ile buğdayı, pirinçle bulguru ayıramayan insanlar tarım bakanı oldu. Türk çiftçisinin Türk hayvancısının batışını hazırladılar"

 

SÜT 1 LİRA İKEN YEM 17 LİRAYDI!
Tarımsal ürünlerde dışa bağımlılık artarsa Türkiye'nin ekonomisinin daha da kötüye gideceği belirten Akgün, süt-yem fiyatlarıyla ilgili çarpıcı bir örnek verdi. “Süt 1 Lira 5 Kuruşken bir çuval yem 17-18 Lira civarındayken süt 1 Lira durumunda bir çuval yem 80 - 90 Lira arasında yükseldi. Süt maalesef daha yeni 1,5 Lira civarında oldu. Tarımın ötesinde hayvancılık da bitiyor. Derhal önlem alınmalı, önlem alınmazsa Türk tarımının başı sağ olsun diyorum" eleştirisinde bulunan Akgün, çiftçinin sorunlarını yetkilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a doğru bir şekilde anlatmadıklarını bildirdi.

 

BİR TANE CESARETLİ MUHTAR ERDOĞAN'A SORUNLARI ANLATMALI
Bunun için muhtarlara önemli görevler düştüğünü kaydeden Akgün, “Şu anda toprak satmak isteyen çiftçi toprağını satamıyor. Muhtarları Erdoğan Ankara'ya çağırdığında bir tane cesaretli muhtarın çıkıp Erdoğan'a anlatmalı. Çünkü idareciler anlatamıyor, insanlarda korku var, Erdoğan eleştirileri kabul etmiyor. Ama Erdoğan mutlaka birilerini dinlemeli. Konuşabilen insanları alıp her şeyi belirleyen bu dert ve sorunların anlatılması gerekiyor" dedi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder