Yükleniyor...
Son Dakika
18.12.2018

Kumkuat (kamkat) yetiştiriciliği

Kumkuat (kamkat) son yıllarda Türkiye'de popüler olmaya başlayan narenciye kökenli küçük bir meyve türü. Anavatanı Çin'de altın portakal olarak adlandırılan ekşimsi, tatlımsı ve kabuğuyla yenen bu minik meyve süpermarketlerde yaklaşık 20 liradan alıcı buluyor. Peki nasıl yetiştirilir birlikte öğrenelim...

KUMKUAT AĞACI

Kumkuatı (kamkat) diğer narenciye türlerinden ayıran en önemli özelliği serin iklimlerde de yetişebilmesi. Kumkuat ağacının yaprakları 4 mevsim yeşil kalıyor. Ağaç, 2.5 ila 4 metre yüksekliğe ulaşıyor. Kumkuat ağacı, çoğalmak için erkek bitkiye ihtiyaç duymuyor. Eğer tek bir kumkuat ağacınız varsa bunu kolaylıkla çoğaltmanız mümkün.

 

Ağaç bol güneş istiyor. Toprak konusunda da çok seçici değil. Yeter ki su geçirgenliği olsun... Kumkuat ağacı eksi 8 dereceye kadar soğuk havaya da dayanabiliyor.

 

BAKIM ÖNERİLERİ

Yeni dikilen bir kumkuat ağacının toprağının nemli olması gerekir. Ancak çok ıslak da olmamalıdır. Yağışsız dönemlerde ağacı sulamak gerekir. Dikimden sonra İlk 2-3 ay gübre dökülmez.

 

Gübre zamanı gelince de narenciyeye uygun çeşitler seçilir. Ağaca düzenli olarak gübre verilmeli ve gübreleme işleminden önce yanma riskine karşı bitki sulanmalıdır. Seçilen gübrenin üçte bir oranında yavaş salınımlı nitrojen içermesine dikkat edilmelidir.

 

Toprağın nemli kalması için zemine bir kat saman dökülmesi de faydalı olur. Bu sayede ağacın çevresindeki otların su, gübre ve minerallerini tüketmesi önlenir. Ancak samanın kumkuat ağacının gövdesine temas etmemesi gerekir.

 

Ağacın kaynaklarını sömüren sürgünler varsa budamak gerekir. Bunun haricinde budama istemez. Eğer şekil budaması yapılacaksa bu işlemin baharda çiçek açmadan önce ve hasattan da yapılması önerilir.

 

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kumkuat ağacının kökleri kolaylıkla çürüyebilir. Bu sebeple toprağın aşırı nemli olmaması gerekir. Dolayısıyla su geçirgenliği yüksek topraklar kumkuat yetiştiriciği için idealdir.

 

Kumkuat ağacına yaprak biti ve yarım kanatlı böcekler zarar verir. Ancak kuşlar ve diğer hayvanlar genelde bu böcekleri tüketerek ağacı korumuş olur. Eğer böcek çok ise böcekkıran türündeki ilaçlardan da faydalanabilirsiniz.

 

 

SAKSIDA KUMKUAT YETİŞTİRİCİLİĞİ

Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika’da uzun süredir kumkuat 1süs bitkisi olarak yetiştiriliyor. Boyunun kısa ve dikensiz olması kumkuatı saksıda yetiştirmeyi mümkün kılıyor.

Ancak ağacın mutlaka geniş bir saksıda olması gerekir. Zira kökleri geniş bir alana yayılır. Öte yandan saksının havalanma ve su akışı için yüksek bir yerde bulunması önerilir. Eğer saksı dışardaysa ayaz durumunda üzerinin bir battaniye ile kapatılması gerekir.

 

KUMKUAT ÇEŞİTLERİ

En yaygın kumkuat (kamkat) türü Nagami'dir. Oval şekilli ve koyu turuncu renkteki bu meyve türünde ortalama 3-4 adet çekirdek bulunur.

 

Meiwa isimli kumkuat türü ise daha tatlıdır ve çekirdeksizdir.

 

KUMKUAT ÇİCEKLERİ

Kumkuat ağacı beyaz ve güzel kokulu çiçek açar. Bu çiçekler yenilebilir. Kumkuat, kış uykusundan geç uyanan bir ağaçtır. Ağacın çiçek açması için havaların iyice ısınması şarttır.

 

Bazı durumlarda ağaç çiçek açmayabilir. Yeterinci güneş alamama, ağacın başka bir yere nakli, aşırı ya da yanlış budama, kışın çetin geçmesi, toprağın aşırı nemli olması gibi durumlarda bitki çiçek açmaz.

 

 

KUMKUAT HASADI

Bazı kumkuat türleri Kasım – Ocak arası olgunlaşır, bazıları da Aralık – Nisan gibi hasat olgunluğuna erişir.

 

Meyvelerin olgunlaştığını, renginin yeşilden parlak turuncuya geçmesiyle takip edebilirsiniz. Ağacın kısa boylu olması sebebiyle hasat çok kolaydır. Sağlam, parlak ve dolgun meyveler bıçak ya da makas yardımıyla daldan koparılır.

 

Toplanan kumkuat meyvesi, oda sıcaklığında birkaç gün, buzdolabında ise 2 haftaya kadar saklanabilir. Kumkuatın marmelatı da çok lezzetli olur.

 

KUMKUAT FİYATI VE BAHÇE MALİYETİ

Kamkatın kilosu marketlerde ortalama 20 TL’ye satılıyor. Yurtdışı ihracat fiyatı ise 3 ila 5 Euro arasında değişiyor.

 

Kumkuat fidanları ortalama 15 TL'ye satılıyor. Ortalama 150 fidandan oluşan bir bahçeyi diğer masraflarla birlikte 3 bin TL'ye kurmak mümkün. Bir ağaçtan ortalama 4 kilo meyve alınabiliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder