Yükleniyor...
Son Dakika
19.12.2018

Organik tarım da iklim değişikliğine yol açıyor

Çevre kirliliği ve iklim değişikliğini karşı ilaç-gübre kullanılmadan yapılan organik tarımın daha fazla teşvik edilmesi öneriliyor. Ancak araştırmalar, organik tarımın da iklim değişikliğine yol açtığını ortaya koyuyor. Organik tarım için daha fazla toprak ve daha fazla kaynak kullanılıyor.

Araştırmalar organik gıda yetiştiriciliği için daha fazla tarımsal arazi kullanıldığını, bu nedenle iklim değişikliği üzerine etkisinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

 

Organik gıda yetiştiriciliğinin iklim değişikliği üzerindeki etkisinin yaygın tarımsal üretime kıyasla daha yüksek olduğu belirlendi. İsveç’teki Chalmers Üniversitesi‘nde yapılan araştırma, Nature dergisinde yayınlandı.

 

Araştırmacılar, toprak kullanımının iklim üzerine etkisini ölçmek amacıyla yeni bir metot geliştirerek bu ve diğer metotları organik ve yaygın tarım uygulamalarını karşılaştırmak amacıyla kullandı. Sonuçlar organik tarımın çok daha fazla sera gazı emisyonuna neden olduğunu ortaya koydu.

 

Organiğin sera gazına etkisi yüzde 70’e çıkıyor
İsveç‘te yetiştirilen organik bezelyenin iklim değişikliğine etkisinin, standart üretime kıyasla %50 daha fazla olduğunu belirten araştırmacılar, bu farkın sert kış buğdayında %70’e kadar çıkabildiğini gösterdi. Organik gıda üretiminin iklim değişikliği etkisinin daha fazla olmasının en önemli sebebi, hektar başına verimin çok daha düşük olması olarak ifade edildi. Bu nedenle standart üretimle aynı miktarda ürün almak için daha fazla alan kullanılması gerekiyor.

 

Daha fazla toprak kullanımı, ormanlık alanların tarımsal üretim amacıyla yok edilmesi nedeniyle, dolaylı olarak daha fazla karbondioksit emisyonuna neden oluyor. Araştırmacılara göre dünyanın gıda üretimi uluslararası ticaretle yönlendiriliyor. Dolayısıyla örneğin İsveç’te yürütülen tarım uygulamaları, tropik ormanların yok edilmesinde dolaylı bir rol oynuyor. Aynı miktarda gıda için daha fazla tarım arazisi kullanılması, dolaylı olarak dünyanın başka bir bölgesinde ağaçların kesilmesine neden oluyor.

 

Çalışmanın başında yer alan Prof. Stefan Wirsenius, organik et ve süt üretiminin de iklim açısından bakıldığında standart üretimden daha zararlı olduğunu iddia ediyor. Wirsenius’a göre, organik et üretimi organik bitkisel yeme bağlı olmasının yanında, daha büyük arazi gerektiriyor. Ancak söz konusu makalede bu konuda bir bulgu yer almıyor.

 

Karbon Fırsat Maliyeti
Araştırmacıların kullandıkları yeni hesaplama metodu, “Karbon Fırsat Maliyeti” adını verdikleri bir ölçüt içeriyor. Bu ölçüt ormanlarda depolanmış halde bulunan, ağaçların kesilmesinin sonucu olarak atmosfere karbondioksit gazı şeklinde salınan karbonu da hesaba katıyor. Çalışma bu ölçütü kullanan ilk çalışmalardan biri. Daha önceki çalışmalarda bu ölçütün dikkate alınmamasının nedeni ise, bunun zorluğu ve karmaşıklığı olarak vurgulanıyor.

 

Wirsenius diğer yandan sonuçların yanlış yorumlanmaması, tüketicilerin doğrudan organik olmayan yiyecek tüketimine yönelmemesi gerektiğini de ekliyor. Tüketilen gıdanın türünün de önemli olduğunu söyleyen araştırmacı, organik fasulye ya da tavuk yemenin çevresel etkisinin, standart yöntemlerle üretilmiş kırmızı et tüketmekten daha düşük olduğu örneğini veriyor.

 

Diğer yandan, çevresel etkiler sadece sera gazı salınımı ile sınırlı değil. Organik gıda üretiminde kimyasal gübre kullanılmıyor, sadece doğal zirai mücadele yöntemleri uygulanıyor, uzun vadede daha az enerji, toprak ve suyun sürdürülebilir şekilde kullanılması amaçlanıyor. Organik gıdalar hakkında tüketici sağlığı, hayvan refahı ve çevre açısından olumlu iddialar var. Lakin bunların daha sağlıklı olduğu, çevreye daha az olumsuz etki verdiği yönünde bilimsel kanıtlar henüz yeterli değil.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder