Yükleniyor...
Son Dakika
20.12.2018

Muz yetiştiriciliği

Muz, tropik bir iklim meyvesi olmasına rağmen Türkiye'de Antalya, Mersin ve Hatay hattında ve Karadeniz'deki bazı sıcak mikro-klima iklim bölgelerinde yetişebiliyor. Dünya muz üretimi 70 milyon tonu geçerken, Türkiye'deki üretim ise son yıllarda kurulan yeni bahçelerle 200 bin tonu buldu. Muz nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır? İşte cevabı...

İKLİM KOŞULLARI

Muz ağaçlarında sürgün gelişimi 26-28, meyve gelişimi 29-30 derece sıcaklığa ihtiyaç var. Hava sıcaklığı 16 derecenin altına düştüğünde ağacın gelişimi yavaşlar ve bitki zarar görür.

 

TOPRAK ÇEŞİDİ

Muz, humusça zengin, kumlu, tınlı , bitki besin maddelerince zengin topraklarda yetişir. Toprağın tuzlu olmaması, arazide drenaj sorunu yaşanmaması gerekir. Öte yandan bahçede taban suyunun 80 cm’den aşağıda olmalı önemlidir.

 

Muz ağaçlarının kökleri, 1 metre kadar derine inebilir. Ancak köklerin yüzde 80’i 20-30 santim derinliktedir. Kökler sert bir tabakaya rastlarsa gelişme durur. Bu sebeple taşlı ve kayaç zeminler tercih edilmemelidir. Muz bahçesi kurulacak arazide toprak derinliğine ve işlemeye dikkat edilir.

 

 

HANGİ ÇEŞİTLER YETİŞTİRİLİR

Türkiye'de daha çok Dwarf Cavendish denilen Yerli Anamur muzu, Grand Nain ve Azman (Alanya Azmanı) çeşitleri yetiştirilir.

 

DİKİM ARALIĞI

Çeşitlere göre değişmekle birlikte muz bahçeleri,


 

3 metre sıra arası X 1.60 metre sıra üzeri


 

2.5 metre sıra arası X1.75 metre sıra üzeri


 

2.5 metre sıra arası X 2 metre sıra üzeri şeklinde kurulabilir.

 

MUZDA GÜBRELEME

Muz serasından yılda dekar başına 5 ton kadar ürün alındığında yaklaşık olarak topraktan 45 kilo azot, 60 kilo fosfor, 150 kilo potasyum, 21,5 kilo kalsiyum, 14 kilo magnezyum, 1,2 kg mangan, 0,5 kg demir, 0,15 kg çinko, 0,12 kg bor ve 0,05 kg bakır alınmaktadır. Dolayısıyla gübreleme programı kaldırılan besin elementleri ve yapılacak toprak ve yaprak analizlerine göre planlanır.

 


 

SERA-BAHÇE BAKIMI

- Yapılacak toprak-yarka analizlerine göre hayvan gübresi ve kimyevi gübre çeşitleri kullanılır.


 

- Daha önceki ananın toprak altında bulunan ana gövdesi yani takoz sökülür.


 

- İlk sulamada kesinlikle sistemik bir mantar ilacı ile köklendirici uygulanır.


 

- Sulama haftada 1 kez düzenli şekilde tekrarlanır.


 

- Güneşli ve sıcak havalarda alın havalandırması öğlen saat 11-13 arası yapılır.


 

NİSAN AYI

- Onarım sonrası yaralanan yerlerin tedavisi ve amacıyla sistemik mantar ilacı, köklendirici ve sıvı hümik asit kullanılması gerekir.

- Kırmızı örümcek ilaçlaması dönüşümlü biçimde uygulanır.

- Nematod yoğunluğu varsa; nematod ilacı uygulanması önerilir.


 

Havalandırma sabah 10 ile öğleden sonra 15 arası nem yüzde 60’ın altına inmeyecek ve sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkmayacak biçimde yapılır.


 

MAYIS HAZİRAN AYLARI

- Havalandırma işine devam edilir.

- Kırmızı örümcek ve nematod mücadelesi sürdürülür.

- Kök çürüklüğü varsa buna yönelik uygulama yapılır.

- Toprak analizine göre gübrelemeye devam edilir.


 

TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARI

Havalandırmaya ve kırmızı örümcek mücadelesine devam edilir.


 

EYLÜL AYI

- Diğer aylardan farklı olarak sulama ve gübreleme haftada 2 sefer yapılır.

- Gübrelemede azot ve fosfor destekli, potasyum ağırlıklı karışım uygulanır.

- Kırmızı örümcek mücadelesi de sürdürülür.

- Fidan ayarları: büyüklüğe ulaşmış, ortalama 9-10 adet kılıç yapraklı muz fidanları, büyüklüğüne göre 1 veya 2 adet olmak üzere ana ağacın dibinde bırakılır.

- Bu fidanlar dışındaki diğer fidanlar ise daldız ile anaya zarar vermeden ayrılır.

- Ana ağacın ve bırakılan fidanların dibi toprak ile yaygın bir şekilde doldurulur.


 

- Meyve çürükleri: Meyve uçlarında meydana gelen çürüklüklere karşı iyi havalandırma, hevengin üzerine yaprak ayaları oyularak hava bacası açma, ortam nemini düşürme, damlamadan sistemik sıvı bakır verme ve meyve parmaklarına bakırlı veya uygun mantar ilaçları kullanılması önerilir.


 

EYLÜL-EKİM AYI

- Havalandırma işi sabah 10-16 arası yapılır.

- Gübreleme de potasyuma ağırlık verilir.

- Fidan ayarı: Toprak yüzeyindeki fidanlardan ortalama boyu 130 santime ulaşanlardan 2 veya 3 tanesi bırakılacak, diğerleri doğum tamamlanmışsa daldızla dikkatli şekilde temizlenecektir. Hasta veya tip dışı büyüyen ve meyve veren ağaçlardan yeni sezon için fidan ayrılmalıdır. Yanındaki sağlıklı ağaçtan onun için 2 tane fidan bırakılması gerekir.

- Yaprak açma: Meyve parmaklarının çürümemesi ve ışık görmesi için çevresindeki yapraklar ayalı olarak kesilir ve üstündeki yaprakların ayası oyularak açılır.

 

 

HASAT

Dikimden itibaren ilk muz hasadı için çoğunlukla kısa bir zaman gerekir. Hevenk olarak adlandırılan bir dal muz ortalama 30 kilogram ağırlığını bulabilir. Her hasattan sonra hevenk sayısını artıran muzlar sadece toprak bakımıyla giderek verimli hale gelir.


 

Toplanan muzlar özel bir olgunlaşma odasına alınır. Yeşil olarak hasat edilen muzların sarı rengini alması ve kontrol altında aroma ve tat kazanması sağlanır. Muzun tadını ve aromasını koruması için 14-16 derecede tutmak gerekiyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder