Yükleniyor...
Son Dakika
21.12.2018

Moringa yetiştiriciliği hakkında herşey...

Moringa'yı hiç duydunuz mu? 2-3 yıldır 'mucize bitki' denilerek Türkiye'de de yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Moringa ağacının, tohumundan kabuğuna ve yaprağından köküne kadar her şeyi para ediyor. Sağlık, kozmetik, hayvancılık ve sanayide kullanılan moringa Türkiye'de yetiştirilmeye müsait. Hatta Gaziantep'te üretim başladı bile. Gelin moringayı daha yakından tanıyalım...

BİR YILDA 3-10 METRE BÜYÜYOR

Moringa Oleifera ağacının anavatanı Hindistan’ın Kuzey bölgeleri. Moringa ağacının en önemli özelliği büyümesi ve gelişimi. Ağaç bir senede 3 ila 10 metre arasında büyüyebiliyor. 

 

Bu bitkinin istediği belirli bir toprak türü yok. Ancak kumlu toprak daha müsait. Soğuk iklimi pek sevmiyor, kışın yapraklarını dökerek gövdesini korumaya alıyor. Moringa ağacının kökleri çok derinlere inebiliyor. Böylece baharın gelmesiyle yeniden filizlenip ve çiçek açıyor. Susuz kalabilen bu ağaç türü, saksıya uygun değil.

 


 

300 ÇEŞİT HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Moringa ağacının 300 çeşit hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Kanser hücrelerinin ilerlemesini engellediği, çocuklarda gelişim geriliğini ortadan kaldırdığı, diyabet, tansiyon, ülser ve gastrit gibi hastalıklara da iyi geldiği söyleniyor.


 

Moringa, havuçtan 4 kat daha fazla A vitamini, muzdan 17 kat daha fazla potasyum, peynirden ve sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. Ayırca demir oranı da çok yüksek. Özellikle kozmetikte yaşlanma karşıtı etkisiyle yoğun şekilde kullanılıyor.

 


 

YEMEĞİ BİLE YAPILIYOR

Moringa yaprakları Hindistan'da salata olarak tüketiliyor, ayrıca yemeği yapılıyor. Malezya’da tohumları fıstık niyetine tüketiliyor. Yağı saç bakım ürünleri ve parfüm imalatında kullanılıyor. Moringanın kerestesi de oldukça değerli.


 

Gövdesinden kök boya üretiliyor, kökleri de afrodizyak etkiye sahip. Ağacın yapraklarından elde edilen moringa tozu ve çayı, zayıflama kürlerinde kullanılıyor. Yine yapraklarından çıkarılna özel bir yağ, sanayide çok hassas cihaz ve makinelerin yağlanmasında kullanılıyor.

 

HAYVANLARDA ET VE SÜT VERİMİNİ ARTIRIYOR

Moringanın sığırlarda yüzde 35-40 oranında et ve süt verimini artırdığı söyleniyor. Öte yandan ağacın kökleri, topraktaki suyu yüzde 99 oranında arıtıp temizliyor. Bu sebeple ağır sanayi kirliliği yaşanan bölgelerde moringa dikimi yapılabileceği belirtiliyor.

 


 

MORİNGANIN ÖZELLİKLERİ

- Yarı kurak, tropik ve subtropik iklim koşullarında yetişebilen bir bitki türü.

- Soğuğa dayanıklılığı 9-10 dereceye kadar. Ancak hava sıcaklığı eksiye indiğinde yapraklarını döküp gövdesini korumaya alıyor. Baharda tekrar çiçek açarak canlanıyor.

- Toprak tercihi bakımından oldukça kanaatkar, fakat kumlu topraklar daha ideal.

- Kuraklığa dayanıklı bir bitki, sulama istemiyor.

- Ağaç çok hızlı büyüyor. Dikimden 3 ay sonra yaprak hasadı yapılıyor. 9 ay sonra tohum alınabiliyor. 1 yılda 3-10 metre boyuna ulaşabiliyor. Eğer don vs. olumsuz bir durumla karşılaşmazsa 15 metreye kadar çıkabiliyor.

 


 

GAZİANTEP'TE KADINLAR YETİŞTİRECEK

Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, dünyada pazarı gittikçe büyüyen Moringa üretimi için kolları sıvadı. Bu çerçevede kadın çiftçiler tarafından yetiştirilen Moringa fideleri toprağa dikildi. Fidelerden yaklaşık 2-3 ay içinde yaprak hasadı, 6-9 ay sonra da tohum hasadı yapacak. Açılan kursta 45 kadına 272 saatlik Moringa Oleifera yetiştiriciliği eğitimi verildi. Kursiyerlerin sayısı daha da artacak.


 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder