Yükleniyor...
Son Dakika
26.12.2018

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak, en çok tüketilen kış sebzelerinden biri... Beslenme ve sağlık açısından sayısız faydaları olan Ispanak nasıl yetiştirilir, nelere dikkat edilir?

İKLİM İSTEĞİ

Ispanak genel olarak serin iklim sebzesidir. Sıcak ve kurak havalar uygun değildir. 15-20 derecelik sıcaklık ıspanak yetiştirmek için idealdir. Bol ürün verimi elde etmek için yetiştirme dönemi iyi ayarlanmalıdır. Kışı sert geçen bölgelerde erken ekilen ıspanak geç ekilenlere göre daha fazla zarar görür.

 

ERKEK VE DİŞİ BİTKİ AYRIMI

Ispanaklarda 3 farklı tip çiçek yapısı bulunur. Ancak kültür çeşitlerinin büyük çoğunluğu 2 evciklidir, erkek ve dişi çiçeğe sahip bitkiler ayrıdır. Ispanakta erkek çiçekler dişi çiçeklerden çok daha erken oluşur. Fakat erkek bitki, gelişimlerini daha çabuk tamamladığı ve yaprakları sarardığı için ekonomik açıdan kıymetli değildir. Çiftçiler, erkek çiçekli ıspanağı sevmez.

 

 

FARKLI YAPRAK TİPLERİ VARDIR

Ispanak çeşitleri, yaprak rengi ve kalınlığına göre sınıflandırılır. Yetiştiriciler, tüketicinin talebi ve toprak özelliklerine en uyun çeşidi seçmelidir. Ispanak tohumları ise dikenli ve dikensiz olarak değişiklik gösterir. Ancak kültür çeşitlerinin çoğu dikensiz tohumludur.

 

TOPRAK ÖZELLİĞİ

Ispanak bitkisi, toprak isteği bakımından pek seçici değildir. Toprağın çok ağır olmaması yeter. Fakat yüksek verim elde etmek için killi-tınlı ve humusça zengin toprak idealdir. Toprağın PH değeri ise 6,5-7,5 arasında olmalıdır. Asitli topraklarda ıspanak verimi azalır.

 

ÜRETİM YÖNTEMİ

Ispanak, ilkbahar ekimi-ilkbahar hasadı, sonbahar ekimi-sonbahar hasadı ve sonbahar ekimi-ilkbahar hasadı olmak üzere 3 farklı dönemde üretilebilir. İstenilirse yılın her dönemi ıspanak yetiştirilebilir. Avrupa ve Amerika'da yıl boyunca hasat yapılmasını sağlayan üretim ve ekim yöntemleri geliştirilmiştir. Ancak Türkiye'de tüketici yazın pek ıspanak tüketmez, havaların soğumasıyla pazar talebi başlar.

 

 

TOPRAĞIN HAZIRLANMASI VE EKİM

Ispanak ekilecek tarla önceden bir ya da iki kez işlenir. Tarla tırmıkla düzeltilir ya da traktöre karık pulluğu takılarak 1 metre 10 santim genişliğinde uzun masuralar hazırlanır. Ispanak tohumları, düze serpme usulü veya büyük işletmelerde mibzerle sıraya yöntemiyle tarlaya ekilir.

 

Sıraya ekim yönteminde sıralar arası 20-25 santim, çimlenmeden sonra sıra üzeri mesafe seyreltme ile 10 santim şeklinde ayarlanır. Mibzerle ekimde ise sıra arası mesafesi 35 santime çıkar. Ispanak tohumlarının ekim derinliği 3-4 santim kadar olmalıdır. Tohum miktarı, dönüme 1-2 kilogaram arasında ayarlanır. Eğer mibzer kullanılıyorsa 0.7-1 kilo, serpmede ise 1-2 kilo tohum kullanılır.


 

GÜBRELEME

Ispanakta gübre kullanımı önemlidir. Gübre çeşidi ve miktarı, toprak analizi sonucuna göre belirlenir. Genel olarak azot ve amonyum nitrat önerilir. Fosfatlı gübre toprak işlemesi sırasında, diğerleri ise ekimle birlikte verilir.


 

Ispanak, daha çok sonbahar ve ilkbahar ekilip, hemen hasat edildiği için fazla miktarda azotlu gübre kullanılırsa; azot bitki içinde değişmeden birikir. Bu da insan sağlığı açısından zararlı olur. Hasadı yaklaşan bitkiye gübre verilmemelidir.


 

ISPANAKTA BAHÇE BAKIMI

Ekimden yaklaşık 15-20 gün sonra çimlenen bitki toprak yüzüne çıkar ve seyreltme için ilk çapa yapılır. Ayrıca sulama, yabancı ot, hastalık ve zararlılarla mücadele de ıspanak yetiştiriciliğinde önemlidir. Yağışlı ve nemli mevsime yetiştirildiği için ıspanak bazı virüs hastalıklarından ve mildiyöden ciddi zarar görebilir.

 

 

ISPANAK HASADI

Ispanak hasadı çeşidin erkenci veya geçci oluşuna göre değişir. Tohum ekiminden 2- 2,5 ay sonra hasat başlar ve 1-1,5 ay kadar sürer. Soğuk yörelerde ve geçci çeşitlerde hasat 5-6 aya kadar uzayabilir. Ispanak bitkisi, ortalama 8-10 yapraklı olunca hasat edilebilir.


 

Büyük işletmelerde makineli hasat yapılabilir. Bunun için üretilen makineler, ıspanağı ya kökü ile çıkarır ya da toprak üstü kısmını biçip alır. Yıkanan ve kök boğazının 1-2 santim kadar altından kökleri kesilen ve demet demet bağlanan ıspanak çuvallarla veya sandıklarla pazara gönderilir.


 

Türkiye'de dekar başına yaklaşık 750-1.200 kilogram ürün alınır. Kış mevsiminde uygun yöntemlerle ve elle kademeli hasat yapılarak verim 3 tona kadar çıkartılabilmektedir.


 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder