Yükleniyor...
Son Dakika
26.12.2018

Sıfır gümrükle 300 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu ithal edilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2019 tarihine kadar sıfır gümrükle 300 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu ithal edilmesi için tarife kontenjanı açıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2019 tarihine kadar sıfır gümrükle 300 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu ithal edilmesi için tarife kontenjanı açıldı. Yağlık Ayçiçeği Tohumu İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 497), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, 26 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Karara göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar çerçevesinde, 30 Haziran 2019 tarihine kadar sıfır gümrükle 300 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu ithal edilecek. Açılan tarife kontenjanı çerçevesinde yapılacak ithalatta gümrük vergisi 0 (sıfır) olacak. Bunun dışında yapılacak ithalatta ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu maddeler için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak.

 

İthal lisansı üçüncü kişilere devredilemeyecek
Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ticaret Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) ithal lisansı düzenlenecek. İthal edilecek maddelere ilişkin serbest dolaşıma giriş beyannamelerinin, ithal lisansının geçerlilik süresi içinde tescil edilmiş olması şartı aranacak. Düzenlenecek ithal lisansı, üçüncü kişilere devredilemeyecek. Karar çerçevesinde tespit edilen tarife kontenjanının dağıtım yöntemi ile başvuru kullanım usul ve esasları Ticaret Bakanlığınca yayımlanacak tebliğle belirlenecek. Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütecek.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder