Yükleniyor...
Son Dakika
27.12.2018

ABD'de, GDO'lu gıdalara ayrı etiket zorunluluğu

ABD'de GDO’lu gıda ürünleri için farklı etikete uygulaması geliyor. Buna göre GDO’lu gıdaların üzerine görünür şekilde GDO içerdiği yazılacak.

2016 yılında hazırlanan Amerikan Ulusal Biyomühendislik Gıda Bildirim Yasası yürürlüğe girdi. Bu yasa ile genetik mühendisliği teknikleri ile üretilen gıdalar için, evrensel bir etiketleme standardı oluşturulması hedefleniyor. 

 

Yasanın uygulanmasına ilişkin hazırlanan taslak GDO’lu madde içeren gıdaların ‘Biyomühendislik Ürünü’ ibaresiyle etiketlenmesini zorunlu hale getiriyor. Gıda üreticileri, yasaya göre GDO’lu gıdaları 4 farklı yolla etiketleyecek. Üreticiler, yazılı açıklama, açıklayıcı sembol, QR kodu veya kısa mesaj yolunu kullanabilecek. Bu kuruluşları ABD Tarım Bakanlığı denetleyecek.

 

Ancak ABD'de uygulamayı yeterli bulmayanlar da var. Jane Kolodinsky, uygulamanın eksik kalabileceği noktalar bulunduğunu, belirlenen standartlara göre etikete ihtiyaç duyulmayan GDO’lu çok sayıda ürün olacağını düşünüyor.

 

Öte yandan uygulamanın bir diğer eksikliği ise restoranlarda ve benzer işletmelerde üretilen gıda maddelerinin GDO’lu ürün içerse bile etiket taşıma zorunluluğu taşımaması. Etiketleme zorunluluğu getirilmeyen 13 ürünün ve sistemin diğer eksikliklerinin ABD'de önümüzdeki günlerde büyük tartışmalara yol açacağı düşünülüyor. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder