Yükleniyor...
Son Dakika
28.12.2018

2018 bitkisel üretimde kayıp yıl!

Türkiye’de bitkisel üretim 2018 yılında bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile sebzelerde düştü. Sadece meyve ve süs bitkilerinde artış görüldü. En büyük zarar ise hayvancılıkta yaşandı. Yoğun et ve canlı hayvan ithalatıyla yerli üretici büyük zarar gördü. Hayvancılık sektöründeki büyük yatırımcılar bile peş peşe konkordato ilan etmeye başladı. Üretici, süt ineklerini bile kesime gönderdi...

Türkiye’de bitkisel üretim 2018 yılında bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile sebzelerde düştü. Sadece meyve ve süs bitkilerinde artış görüldü. En büyük zarar ise hayvancılıkta yaşandı. Yoğun et ve canlı hayvan ithalatıyla yerli üretici büyük zarar gördü. Hayvancılık sektöründeki büyük yatırımcılar bile peşpeşe konkordato ilan etmeye başladı. Üretici, süt ineklerini bile kesime gönderdi...

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bitkisel Üretim İstatistikleri, 2018 verilerini açıkladı. Üretim miktarları, 2018 yılında bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %5,8, sebzelerde %2,6 azalırken, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde ise %0,8 oranında artış gösterdi.

 

2018 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 64,4 milyon ton, sebzelerde 30 milyon ton ve meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 22,3 milyon ton üretim gerçekleşti.

 

TAHIL ÜRETİMİ GERİLEDİ

Tahıl ürünleri üretim miktarları 2018 yılında bir önceki yıla göre %4,8 oranında azalarak yaklaşık 34,4 milyon ton olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre buğday üretimi %7 oranında azalarak 20 milyon ton, arpa üretimi %1,4 oranında azalarak 7 milyon ton, çavdar üretimi değişim göstermeyerek 320 bin ton, yulaf üretimi %4 oranında artarak 260 bin ton oldu.

 

Baklagillerin önemli ürünlerinden yemeklik bakla %13,8 oranında azalarak yaklaşık 5,9 bin ton, kırmızı mercimek %22,5 oranında azalarak 310 bin ton, yumru bitkilerden patates ise %5,2 oranında azalarak yaklaşık 4,6 milyon ton olarak gerçekleşti. Yağlı tohumlardan soya üretimi değişim göstermeyerek 140 bin ton oldu.

 

TÜTÜN VE ŞEKER PANCARINDA DA DURUM AYNI

Tütün üretimi %14,4 oranında azalarak 80 bin 200 ton, şeker pancarı üretimi ise %10,6 oranında azalarak 18,9 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

SEBZE ÜRETİMİNİN KARNESİ

Sebze ürünleri üretim miktarı 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,6 azalarak yaklaşık 30 milyon ton oldu. Sebze ürünleri alt gruplarında üretim miktarları incelendiğinde, yumru ve kök sebzeler %2,5, meyvesi için yetiştirilen sebzeler %2,9 azalırken, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzeler ise %1,4 oranında arttı. Sebzeler grubunun önemli ürünlerinden, pırasada %21,5, havuçta %12,9, sakız kabakta %5,6 oranında artış, kuru soğanda %9,4, domateste %4,7, kavunda %3,3 oranında azalış oldu.

 

MEYVE ÜRETİMİ YERİNDE SAYDI

Meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim miktarı 2018 yılında bir önceki yıla göre %0,8 oranında artarak yaklaşık 22,3 milyon ton olarak gerçekleşti. Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında, bir önceki yıla göre elma %19,6, nar %7, çilek %10,2 oranında arttı, kayısı %23,9, üzüm %6,4 oranında azaldı. Turunçgil meyvelerinden mandalina %6,4 oranında arttı, sert kabuklu meyvelerden fındık ise %23,7 oranında azaldı. Dut üretiminde %10,4 oranında azalış, muz da ise %35,2 oranında artış oldu.

 

SÜS BİTKİLERİ

Süs bitkileri üretim miktarı 2018 yılında bir önceki yıla göre %5,7 oranında arttı. Süs bitkileri üretimi içinde kesme çiçekler %61,7, diğer süs bitkileri %38,3’lük bir pay aldı. Orkide üretimi bir önceki yıla göre %16,1, kasımpatı (krizantem) üretimi %7, lisianthus üretimi %5,9 oranında arttı.

 

Ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerin üretim miktarlarına ilişkin tahminler Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak, Resmi İstatistik Programı kapsamında TÜİK tarafından yayımlanıyor. Haşhaş (kapsül, tohum) üretim miktarı ise Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nden derleniyor. KAYNAK: Gıda Hattı

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder