Yükleniyor...
Son Dakika
29.12.2018

Karadeniz'de üretim, fındıktan, kivi ve çaya dönüyor

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2018 yılında fındık üretimi düştü, yaş çay ve kivi üretimi arttı.

TUİK Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün derlediği bilgilere göre, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli bitkisel ürünlerinden olan fındık için Türkiye üretimi 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23,7 oranında azaldı. Geçen yıl 675 bin ton olan fındık üretimi 2018 yılında 515 bin tona düştü.

 

Yaş çay üretimi bir önceki yıla göre yüzde 15,4 oranında arttı. Geçen yıl 1,3 milyon ton olan yaş çay üretimi 2018 yılında 1,5 milyon tona yükseldi. Kivi üretiminin yüzde 10,2 oranında arttı. Geçen yıl 56 bin 164 ton olan kivi üretiminin 61 bin 920 tona çıktığı tespit edildi. Öte yandan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında yer alan fındık ve yaş çay üretimi tarım desteklerinden faydalanabiliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder