Yükleniyor...
Son Dakika
31.12.2018

Rusya, Türkiye'den daha fazla domates alacak

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den bir yılda alınmasına izin verilen 50 bin tonluk domates kotasını iki katına çırakılacağını açıkladı.

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den bir yılda alınmasına izin verilen 50 bin tonluk domates kotasını iki katına çıkarmayı planlandığı açıklandı. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, gelişmenin sevindirici olduğunu ancak iki dost ülke arasında kotaların tamamen kaldırılması ve gümrükte yaşanan problemlerin de ortadan kaldırılmasını beklediklerini söyledi. Çandır, “Kota artırımı sevindirici ama daha iyisi olabilir” dedi.

 

Rusya’da hükümet karar ve karar taslaklarının yayınladığı resmi sitede yer alan Rusya Tarım Bakanlığı karar taslağına göre, Türkiye’den bir yılda alınacak domatesin miktarına ilişkin belirlenen 50 bin ton kotanın, 100 bin tona çıkarılması teklif edildi.

 

Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı bu karar taslağının ne zaman değerlendirmeye alınacağına ilişkinse bir bilgi belirtilmedi. Rusya Tarım Bakanlığı’nın domates kotasını artırmayı planlaması, beklenen bir gelişme değildi. Zira Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov Aralık ayındaki bir açıklamasında, Türkiye’ye yönelik yaptırımların iptal edilmesinden beri 50 bin ton olarak belirlenen kotanın hâlâ doldurulamadığını belirtmişti. Hatta Hatuov, “Türk domatesinin Rus marketlerinde kapış kapış satıldığının artık söylenemeyeceğini” de dile getirmişti.

 

ATB Başkanı Ali Çandır: “Sevindirici bir gelişme”

Kararı değerlendiren Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, kota artırımının sevindirici olduğunu söyledi. Rusya ile Türkiye arasında geçmişte yaşanan krizinin izinin kalmaması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Çandır, “50 bin tondan 100 bin tona çıkartılması sevindirici… Ne var ki eski kırgınlıkların unutulup iki dost ülke arasında bu tür kotaların konulmamasını diliyoruz. Bunun ötesinde de iki dost ülkenin karşılıklı ticaretinin geliştirilmesi için gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını bekliyoruz” dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder