Yükleniyor...
Son Dakika
31.12.2018

Toprak, nasıl iyileştirilir?

Tarımda bitki bakımı kadar toprağın iyileştirilmesi de büyük önem taşıyor. Siz istediğiniz kadar uygun bitkiyi seçin toprağınız iyileştirilmemişse yüksek verim alamazsınız. Peki ne yapmak lazım. İşte genel hatlarıyla toprağı iyileştirme yöntemleri...

 

ARAZİNİN DRENAJI

Drenaj, kabaca suyun akıp gitmesi için alınan önlemler olarak tanımlanabilir. Tarımda drenaj çok önemlidir. Pekçok bitki, arazide suyun iyi drene edilmesini fakat hızlı bir şekilde kaybolmamasını ister. Özellikle erkenci bitkilerde drenaj çok daha fazla önem kazanır. 

 

Tarlada ideal su tutulması için, minerallerin çevresinin ince bir su tabakasıyla kaplı olması ve organik minerallerin aralarının havayla dolu olması gerekir. Bitkilerin kılcal kökleri mineralleri çevreleyip hem gereken besinleri emer hem de ihtiyaç duyduuğu havayı teneffüs eder. 

 

Toprağa üstten ilave edilecek organik katkı maddeleri veya alçıtşı ya da kireçtaşı gibi maddeler kilin, kum gibi küçük topaklar halinde bir arada tutulmasını sağlayarak toprağın drenaj özelliğini geliştirir. İklim koşullarına göre toprak işlenerek ve havalandırılarak da drenaj işlemi geliştirilebilir. 

 

Örneğin kuru havada toprak işlenirse hem killi toprak alete yapışmaz hem de toprak kolayca parçalara ayrılabildiği için drenajı kolaylaştıracaktır. Toprağa kum veya çakıl karıştırılarak da tarlada drenaj geliştirilebilir. Ancak bu işlem için çok miktarda kum-çakıl gerekir. Bunları temin etmek pahalı olduğu için ancak küçük alanlar için düşünülebilir.

 

TOPRAĞIN HAVALANDIRILMASI
Tarla ve bahçelerde toprağın havalandırılması pek çok sebepten dolayı önemlidir. Havalandırma sayesinde hem toprağın drenajını iyileşir, hem yd bitki köklerinin ve diğer toprakaltı organizmaların kolayca nefes almasını sağlar. Havalandırma işlemi, drenaj için kullanılan metodların çoğu ile yapılabilir.

 

TOPRAĞIN İŞLENEBİLİRLİĞİ
Ağır killi toprakların kolay çalışılabilir hale sokulması anlamına gelir. Bu işlem yine drenaj için kullanılan metodlarla yapılabilir. Toprağın işlenebilirliği için ayrıca ihtiyaç duyulan uygun organik katkı maddelerinin ilavesi de gerekir.

 

TOPRAK RENGİ
Toprak rengi, arazide ne kadar zamandır tarım yapıldığına bağlı olarak değişir. Asıl renk ise toprağın oluştuğu ana kayaya göre değişmekle birlikte içindeki organik madde miktarına göre meydana gelir. 

 

Örneğin koyu renkli topraklar, arazinin çok uzun süredir tarımda kullanıldığını gösterir. Bu tip koyu renkli topraklar. sıcaklığı daha çabuk emer ve daha yavaş soğur. Bu durum şu anlama gelir; ilkbaharda toprak daha erken ısınacaktır. Aslında toprağın iyileştirilmesi demek, renginin koyu hale getirilmesi demektir. Geçmişti toprağın rengini koyulaştırmak için havalandırılmış kurum atılırda, ancak günümüzde daha çok organik karışımlar tercih ediliyr.

 

SU TUTMA KAPASİTESİ
Kumlu topraklarda su tutma kapasitesi büyük bir sorun olarak ortaya çıkar. Bu tip topraklarda su kolayça alt katmanlara iner ve bitkiler sudan yeterince faydalanamaz. Toprağın su tutma kapasitesini yükseltmek için araziye mümkün olduğu kadar çok organik katkı maddesi katılması gerekir. Bu sayede toprağın su tutma kapasitesi artar ve bitki kökleri kuru ve sıcak havalarda da suyu alabileceklerdir.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder