Yükleniyor...
Son Dakika
1.1.2019

Rizeli meyve üreticilerinden başarı hikayesi!

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan 250 meyve üreticisi; dallarda kalan, çürüyüp dökülen meyveleri kurutma makineleri ile kurutarak ekonomiye kazandırıyor.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde bahçelerindeki meyve ağaçlarının dallarında kalan ve çürüyüp dökülen meyvelerin israfını önlemek ve ekonomiye kazandırmak için harekete geçen 250 üretici, Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği’ni kurdu.

 
Rizeli meyve üreticilerinden bir başarı hikayesi!
Üreticiler yetiştirdikleri organik meyveleri taze olarak fazla satamamaları nedeniyle bu kez bunları kurutmayı düşündü. Yaptıkları araştırmada meyve kurutma makinelerinin çok pahalı olduğunu gören üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığı Rize İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak meyve kurutma projelerini paylaştı. Başvuruları olumlu değerlendirilen üreticiler için İl Müdürlüğü tarafından meyve kurutmak için cihaz, kurutmaya hazırlık aşamasında kullanılan kesme cihazı ve kurutulduktan sonra paket haline getirmede kullanılan vakum cihazı hibe edildi.

 

Dilimleme, kurutma ve vakumlama makinelerini temin eden üreticiler daha sonra meyve kurutma tesisini hayata geçirdi. Organik meyve üreticileri olarak dalında çürümeye yüz tutmuş olan meyveleri değerlendirmek için kurutma tesisi kurduklarını dile getiren Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gürkan, “Organik olarak ürettiğimiz ve atıl durumda olan ürünlerimizi katma değer olarak üreticilerimize kazandırma yolunu seçtik. Çürüyen meyvelerimizi kurutarak değerlendiriyoruz ve kooperatiflerimize gönderiyoruz. Ürünlerimiz kurutulmasına rağmen rengi değişmiyor. Makinelerimiz geldikten sonra üreticilerimize duyuru yaptık ve atıl ürünlerini buraya getirmeye başladılar. Ürünlerini getiremeyen üreticilerimizin ürünlerini de tarladan gidip alıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kurutulan ürünler vakumlu poşetlerde satışa sunuluyor
Ürün çeşitlerini hijyen ortamında keserek kuruttuktan sonra vakumlu poşetler halinde piyasaya sürdüklerini dile getiren Gürkan, “19 çeşit ürünümüz var. Ürünlerimizi üreticilerim kendi kışlık yiyeceklerini ayarladıktan sonra kalanlarını birliğimiz kanalıyla öncelik olarak ilimiz ve sonrasında farklı bölgelerdeki gıda örgütlerine gönderiyoruz. Kısaca üreticimiz dalında çürüyen meyveden para kazanıyorlar” dedi.

 

Hedeflerinin Avrupa’ya açılmak olduğunu dile getiren Gürkan, ilçelerinin ismini tüm Avrupa’da ezberletmekte kararlı. Mehmet Gürkan, Fındıklı’yı Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da tanıtacaklarını belirterek, “Hedefimiz ülkemizden sonra Avrupa Birliği ülkelerine de ürünlerimizi kazandırmak. Fındıklı ilçemizi Türkiye’de tanıttığımız gibi Avrupa’da da tanıtacağız” şeklinde konuştu. Kaynak: Gıdahattı

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder