Yükleniyor...
Son Dakika
3.1.2019

Tarım sigortalarında rekor prim üretimi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından 2018 yılında tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyonun üzerinde poliçe düzenlendi. Geçen yıl tarım sigortalarında rekor prim üretimi ile 2 milyar TL aşılırken, 1.1 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi yapıldı.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından 2018 yılında tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyonun üzerinde poliçe düzenlendi. Geçen yıl tarım sigortalarında rekor prim üretimi ile 2 milyar TL aşılırken, 1.1 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi yapıldı.

 

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), tarım sigortaları alanında 2018 yılı sonuçlarını açıkladı. TARSİM’den yapılan açıklamada, ülkemizde tarımın güvencesi Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin, önceki yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da üreticisiyle, paydaşlarıyla, çalışanlarıyla ve devletin desteğiyle büyüdüğü, güçlendiği; sürdürülebilir ve dengeli yapısını muhafaza ettiği bildirildi.

 

Geçen yıl tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyonun üzerinde poliçe düzenlendiği ve 25 milyon dekar alanın sigortalandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Sigortalanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısındaki artış önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam etti; %42’lik artışla 3.6 milyona ulaştı. Sigortalanan tarımsal varlık değeri yılsonu itibarıyla bir önce yıla göre %40 artışla 42,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Ağırlıklı olarak bitkisel ürün sigortaları olmak üzere bütün branşlarda 2 milyarın üzerinde prim üretildi.

 

360 bine yakın hasar ihbarı, 1.1 milyar TL hasar ödemesi
Hasar ile ilgili değerlendirme yapıldığında ise çeşitli nedenlerden ötürü 360 bine yakın hasar ihbarı alındı. İhbarlarda sırasıyla dolu, don, fırtına ve sel-su baskını, ölüm, zorunlu kesim, çeşitli hastalıklara gibi nedenler, Malatya, Manisa ve Konya gibi iller, buğday, kayısı, üzüm, elma gibi ürünler başı çekti. Hayvan Hayat Sigortalarında ise zorunlu kesim ve ölüm gibi sebepler öne çıktı. Başarıyla gerçekleştirilen büyük ve hacimli operasyon sonucunda, üreticilerimize 1.1 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi yapıldı.”

 

Tarım sigortalarında yenilikler
TARSİM’in açıklamasında, yeni yıl itibarıyla tüm tarım sigortası branşlarında, üreticinin yüzünü güldürecek çok sayıda yeniliğin hayata geçtiği, gerek yeni teminatların, gerekse üretici lehine yapılan iyileştirmelerin sisteme ivme kazandıracağının altı çizildi. Açıklamada, şöyle denildi:

 

“Öte yandan, Sistem özellikle son yıllarda küresel düzeydeki başarısını arttırmaya, ülkemizi gururla temsil etmeye ve dış temaslarını geliştirmeye devam ediyor. Önceki yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da, dünyada bu alandaki gelişmeleri merakla takip ederek bilgi edinmek isteyen çok sayıda ülkenin temsilcisi ile görüşmeler gerçekleştirildi. Son olarak bu başarı, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’da Tarım Bakanları arasında imzalanan “Tarım Sigortaları Alanında İş Birliği Protokolü” ile taçlandırılmış oldu. İmzalanan bu protokolle, ülke olarak kardeş ülke Azerbaycan’da benzer bir yapının kurulmasında ve işletilmesinde etkin bir rol üstlenilecektir.

 

Bununla birlikte Sistem, teknolojik gelişmelere ve dijitalleşmeye hızlıca uyum sağlama performansını da her geçen yıl geliştiriyor. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yılın bir diğer önemli başlığı, TARSİM’in hayati fonksiyonlarından biri olan risk inceleme ve değerlendirme ile hasar tespit süreçlerinde uydu teknolojileri ile insansız hava araçlarının (İHA) uygulamaya alınması oldu. İş süreçlerine hız ve verimlilik kazandıracak olan bu önemli projenin temellerinin atılmasını takiben, üreticilerimize ve paydaşlarımıza olumlu yansımaları da yeni yılda çok daha net bir şekilde hissedilebilecek.

 

TARSİM, bu hızlı ve istikrarlı büyümeye paralel olarak organizasyonel yapısını da güçlendirmeye devam etti. Artan taleplere ve ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilmek ve memnuniyeti en üst seviyelere taşıyabilmek amacıyla Türkiye genelinde 11 farklı noktada konumlanan Bölge Müdürlüklerine bir yenisi daha eklendi ve Kayseri Bölge Müdürlüğü geçtiğimiz ay hizmet vermeye başladı. Sistem, üreticilerimize önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da koşulsuz güven taahhüt ediyor. Üreticilerimize tavsiyemiz; ürünlerini ve hayvanlarını çeşitli risklere karşı sigortalatmayı kesinlikle ihmal etmemeleri ve bu işlemleri mutlaka zamanında yapmaları.”

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder