Yükleniyor...
Son Dakika
3.1.2019

İncir Yetiştiriciliği Hakkında Herşey

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen 6 meyveden biri de incir. Adeta şifa kaynağı olan incir Türkiye'nin en önemli tarımsal ihracat ürünleri arasında yer alıyor. İncir yetiştiriciliği, bakımı, hasadı, türleri neler yakından tanıyalım...

İncir (ficus) aslında tropikal bölge bitkisi. 600'den fazla türü bulunuyor. Türkiye'nin hemen her yanında yetiştirilebiliyor ancak en fazla batı Ege böllgesinde, özellikle de Aydın'da büyük miktarda tarımı yapılıyor. Büyük ve Küçük Menderes havzalarında kurutmalık incir yetiştiriciliği gelişmiş durumda. Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'da ise daha çok sofralık incir yetiştiriliyor.

 

İncir ağacı, budanmayıp serbest büyümeye bırakılırka 30 metreye kadar uzayabiliyor. İncirin çiçekleri genellikle tek cinsli, tek evcikli, ender olarak ise iki evciklidir. Erkek çiçek çevresi 2-6 parçalı olur. Dişi çiçek ise çoğunlukla 5 parçalıdır. Esas meyve periyant içinde oluşur. İncir ağacı soğuk havayı sevmez. Sıcaklığın eksi 10 dereceden aşağı düşmemesi gerekir.

 

 

AĞAÇ BAKIMI

İncir ağacı çok çeşitli topraklarda büyüyebilir. Sürgünlerini yılda ortalama 15 santim kadar geliştiremeyen ağaçlara kışın ortalama 500 gram saf azot verilebilir. Ayrıca mevsim başında yapraklarını gevşek tutan (buruşuk gibi) ağaçlara da azot takviyesi gerekir. Ağacın suyunu da kısmamak elzemdir.

 

Aşırı budama ağacı bodurlaştırır. Normal budama ilkeleri, incir ağacında da geçerlidir. Kuru, hastalıklı dallar ile birbirini engelleyen dallar alınır, yaşlı ağaçlara gençleştirme budaması yapılır.

 

ÇİÇEK VE TOZLAŞMA

İncirin bazı türlerinde erkek ve dişi çiçek ayrı ağaçlardadır. Bu sebeple aşılamak ya da aralara tozlayıcı ağaç dikmek önerilir.

 

İKLİM TALEBİ

İncir ılıman iklime sahip her yerde yetişmektedir. Kışları ılık, yazları sıcak ve kuru bölgeleri sever. Yıllık ortalama sıcaklığın 18-20 derece arasında olduğu yöreler incir için uygundur. Ağaç kışın yaprağını döker.

Eksi 9 derecenin üstündeki sıcaklıklar bitkiye zarar verir. Ekim-kasım aylarındaki erken donlar da özellikle genç ağaçları olumsuz etkiler. Mart sonu ve nisanda eksi 1 derece ve daha düşük hava, yeni sürgün büyümesini engeller. İncir ağacının optimal yıllık yağış isteği ortalama 625 mm’dir. Yağış 550 mm’nin altına düşerse sulama gerekir.

 


 

BİTKİNİN ÇOĞALTILMASI

İncir, kolay köklendiği için daha çok çelikle çoğaltılır. Çelikler 1,5-2,5 santim kalınlığındaki 1 yıllık sürgünlerden üst kısmı boğumun hemen üstünden, alt kısmı boğumun hemen altından, öz gözükmeyecek biçimde yaklaşık 25-30 santim uzunluğunda kesilir. Alınan bu çelikler, ocak-şubat aylarında dikilir. Öte yandan daldırma ve dip sürgünleriyle de çoğaltma işlemi yapılabilir.

 

BAHÇE KURULUMU

Doğrudan fidan dikilerek bahçe kurulabileceği gibi çelik yöntemi de tercih edilebilir. Köklü incir fidanı birinci boy (1-2 yaşında, toprak seviyesinden 10 santim yukarıda çapı 18 mm'den fazla ve boyları en az 100 santim) ve ikinci boy (1-2 yaşında, toprak seviyesinden 10 santim yukarıda çapı 12-18 milimetre ve boyları en az 75 santim) kullanılır. Fidanların, kış uykusu devresinde, yani yaprak dökümü ile ilkbaharda yeniden su yürümesi arasında kalan devrede dikilmesi önerilir.

 

AĞACIN BUDANMASI

İncir ağacı budanmadığında, verimden düşer ve meyve kalitesi bozulur. Budanmayan ağacın dalları dikine büyüyerek alt kısımları çıplaklaşmakta ve meyveler güneşe maruz kaldığıiçin yanmaktadır. Bu sebeple incir ağaçları mutlaka budanır.


 

TOPRAK BAKIMI

Sulanmayan bahçelerde verimliliğin artması ve özellikle kuru incirlerde meyve kalitesinin iyileştirilmesi açısından toprak bakımı büyük önem arz eder. İlkbaharda ve sonbaharda olmak üzere yılda en az iki kez toprak işlenir.

 

DÖLLENME-İLEKLEME

Döllenme biyolojisi açısından dişi incirler dört grup altında sınıflandırılır.

1. Döllenmeye ihtiyaç duymadan partonokarpi yoluyla meyve verenler,

2. Mutlaka döllenmesi gerekenler ağaçlar,

3. İlkbahar meyvesi için döllenmeye ihtiyaç duymayıp, yaz ürünü için döllenme gereken ağaçlar,

4. İlkbahar meyvesi için döllenme gereken ancak yaz meyvesi için döllenmeye ihtiyaç duymayan türler.

 

İncir ağaçlarında erkek çiçekler, çiçek muhafazasının ağzına yakın kısımda, gal çiçekleri ise sap tarafındaki kısmında dizilmiş halde bulunur. Dişi incirde de bir çiçek muhafazası içerisinde yalnız normal dişi çiçekler yer alır. Erkek çiçekler polen üretir. Dişi çiçeklerin döllenmesiyle incir meyvesi oluşur. Ağaç, döllenme için rüzgar ya da bal arısına ihtiyaç duymaz. Bu görevi, "İLEK SİNEĞİ" adıyla bilinen havyanlar yapar.

 

İncir arıcılığı veya incir sineği, neslini sürdürmek için tozlanmayı sağlayıp meyve bağlamayı mümkün kılmak şeklinde incir bitkisi ile ortak haya sürer. Her bir olgun erkek incir meyvesinden çıkan yetişkin dişiler, takip eden meyvenin içine girer. İncir arıları, değişikliğe uğramış dişi gal çiçeklerinin üzerine yumurtalarını bırakır. Burada yumurtadan çıkan larvalar, üzerinde bulundukları çiçeklerin ovaryumlarında büyür. Erkek arılar dişi arılardan önce yumurtadan çıkmış olur. Dişi arılar ise gal çiçeğinden ayrılmadan önce onları döller. Çiftleşmenin ardından ergin dişi arılar erkek incir dişi meyvesine göç eder.

 

İlek arıcılığı girmiş, yani döllenmiş meyveler gelişimine devam eder. Döllenmeyen meyveler ise pürüzlü ve damarlı bir şekle bürünür. Belirli bir süre sonra ise sararıp, buruşurlar ve dökülürler.

 


 

HASAT

İncir hasadı elle yapılır. Toplayıcıların elleri tahriş olmaması için eldiven giymesi gerekir. Hasat, sabahın erken saatlerinde, serinlikte yapılır. Meyve, kabuğu ve sapları zedelenmeden hafifçe bükülerek dalından koparılır. Taze olarak toplanmayan meyveler ise ağaç üzerinde su kaybedip bir süre sonra kendiliğinden dökülür. Yere dökülen buruk meyveler, ağaç altlarından toplanıp kurutma işlemine alınır. Kuru incir hasadı her gün yapılır.

 

Tam kıvamında toplamak, ürünü ekşitmeden sevk etmek için kabukları çatlamadan, tane kendini bırakmadan toplamak şarttır. Kurutulacak incirler ise dalında bırakılır ve kendisinin düşmesi beklenir.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder