Yükleniyor...
Son Dakika
4.1.2019

Tarım işçilerinin parasını, yurtdışı gezilerinde yemişler

Tarım-İş Sendikası’nın son dört yılda 47 yurtdışı gezisi düzenlediği ortaya çıktı. İşçi aidatlarıyla oluşan sendika kasasından bu geziler için yaklaşık 550 bin dolar harcandı. Bu gezilerin 16’sı KKTC’ye, 11’i Belçika’ya yapıldı.

Türkiye Orman Topraksu Tarım ve Tarım Sanayi İşçileri Sendikası (Tarım-İş) genel merkez ve şube yöneticileri, 2015-2018 döneminde toplam 47 yurtdışı gezisi düzenledi. Yurtdışına yapılan bu gezilerin Tarım-İş Sendikası’na toplam maliyeti yol (uçak) giderlerinden, sendikanın üstlendiği bazı harcamalardan ve ayrıca harcırahlardan oluştu. Uçak giderlerinin toplam miktarı bilinmiyor. Ancak harcırahların ve sendika tarafından üstlenilen giderlerin Tarım-İş’e toplam maliyeti yaklaşık 550 bin dolar oldu. Dolar kurunun 5 lira 49 kuruş olduğunu göz önüne alırsak maliyetin TL üzerinden karşılığının 3 milyon 19 bin 500 liraya denk gelmesi dikkat çekti.

 

KİEV’DE 28.500 DOLAR HARCANDI
Bu yurtdışı gezilerinin 16’sı Casinolarıyla ünlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yapıldı. KKTC gezileri 2015 yılında bir kez, 2016 yılında iki kez, 2017 yılında beş kez ve 2018 yılında da sekiz kez oldu. Tarım-İş yöneticilerinin en fazla ziyaret ettiği ikinci ülke ise Belçika oldu. Bu ülkeye de 11 kez gidildi. Tarım-İş yöneticilerinin 47 yurtdışı gezisinin 4’ü üç gün, 16’sı dört gün, 22’si beş gün, üçü altı gün ve ikisi de yedi gün sürdü. Bu gezilerin beşine 18 kişi, birine 19 kişi ve birine 15 kişi katıldı. Diğer gezilere katılanlar ise iki ile yedi arasında değişti.

 

Tarım-İş’te bir kişinin yurtdışı harcırahı 2015 yılında 694 dolar, 2016 yılında 710 dolar, 2017 yılında 725 dolar ve 2018 yılında 600 dolar idi. Yurtdışına gidenlere, eğer gittikleri ülkede otel ve yemek paraları ev sahibi ülke sendikası veya Tarım-İş tarafından karşılandığında, yarım harcırah ödendi.

 

Örneğin, 11-14 Nisan 2018 günleri İtalya’ya giden dört kişi tam harcırah aldı. Örneğin 2-6 Kasım 2018 günleri Ukrayna’nın Kiev kentinde yapılan Tarım-İş Başkanlar Kurulu toplantısına 19 kişi katıldı ve bu kişilere yarım harcırah ödendi. Ancak 441 sayılı Yönetim Kurulu kararıyla geziye katılanların konaklama, ulaşım ve iaşe masrafları ile toplantıya ilişkin diğer masrafları Tarım-İş tarafından karşılandı. Bu geziye katılanlara ödenen yarım harcırahın toplamı ise 28.500 doları buldu.

 

TÜRK SENDİKASININ TOPLANTISI YURTDIŞINDA!
Yurtdışı gezilerinin bir bölümünün sendikal amaçlı olmadığı ileri sürüldü. Sendikanın 2015’ten bu yana çıkardığı dergilere ve resmi sitesine baktığımızda sadece üç yurtdışı gezisinin haberinin yayımlandığını gördük. Diğer 44 geziyle ilgili bilgilerin neden yer almadığını bilmiyoruz. Ayrıca Türkiye’de bulunan bir sendikanın Başkanlar Kurulu’nu yurtdışında yapmasına anlam verilemedi.

 

Yurtdışı gezilerinin dökümlerinin, Ankara’da 5-6 Ocak günleri toplanacak Tarım-İş Sendikası’nın 20. Olağan Genel Kurulu’nda nasıl değerlendirileceği merak konusu oldu. 


Kaynak: Aydınlık Gazetesi

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder