Yükleniyor...
Son Dakika
7.1.2019

Suriyeliler köylere mi yerleştirilecek? BM Projesiyle ne hedefleniyor?

Suriyeli mülteci sayısı 4 milyonu buldu. Ülkelerindeki savaş sona erse bile büyük bölümü geri dönmeyecek. En büyük sorun ise bu kadar büyük nüfusun kalıcı olarak nerelere yerleştirileceği ve ne iş yapacakları. Geçtiğimiz günlerde BM ile ortak Tarımsal Eğitim projesi başlatıldı. Bu proje ile Suriyeliler'e tarım eğitimi verilecek. Ancak bu projenin Suriyeli mültecileri köylere yerleştirmenin ilk adımı olduğu iddia ediliyor.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Birleşmiş Milletler “Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi”nin Suriyeli sığınmacıları köylere yerleştirme projesinin ilk adımı olduğunu öne sürdü.

 

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Suriyeliler için başlattığı Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi bir süredir gündemi meşgul ediyor. İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Birleşmiş Milletler’in Türkiye’deki Suriyeliler için başlattığı tarımsal mesleki eğitim projesinin amacının Suriyelileri köylere yerleştirmek olduğuna dikkat çekti.

 

FAO Projesiyle hangi alanda eğitim verilecek?
Tarım Bakanlığı ve BM ortak çalışmasıyla başlatılan projede Adana, Mersin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Isparta’yı kapsayan beş ilde Suriyelilere tarım sektörüne yönelik eğitimler verilecek. Bu eğitimler şu alanlarda yapılacak: Hayvancılık bakımı ve sürü güdümü; elma, üzüm, zeytin, antepfıstığı ve pamuk ekimi ve hasadı; Biber, turunçgiller, nar hasadı ve hasat sonrası işleme; Sera sebze yetiştiriciliği; Sulama yönetimi ve Çiftlik yönetimi.

 

Finansmanı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından sağlanan 1.7 milyon dolarlık projede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı birincil yürütücü paydaş, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise uygulayıcı kuruluş olarak yer alıyor.

 

"Boşalan köylere Araplar yerleştirilecek”
Son 16 yılda uygulanan yanlış politikalar sonucu tarım bitirildiğini ve kente göç nedeniyle köylerin boşaldığını hatırlatan Ümit Özdağ, proje kapsamında, proje kapsamında eğitim alan Suriyelilerin Türklerden boşalan köylere yerleştirileceğini savundu. Özdağ, eski Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba’nın da bu projeyi daha önce açıkladığını hatırlattı. Özdağ ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesindeki proje bağlantısını da paylaştı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder