Yükleniyor...
Son Dakika
7.1.2019

Sütçüye meslek standardı geliyor

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği tarafından hazırlanan Çiğ Süt Toplama Depolama ve Muhafaza Sorumlusu Ulusal Meslek Standardı Taslağı görüşe açıldı. Taslakla, çiğ süt toplayıcılarına mesai saatlerinde parfüm sıkma ve takı kullanma yasağı getiriliyor. Vücudunda açık yarası olanlar da çalışamayacak.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (TSUMB), Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile imzaladığı protokol sonrasında, Çiğ Süt Toplama Depolama ve Muhafaza Sorumlusu (Seviye 4) Ulusal Meslek Standardı Taslağı hazırladı.

 

Sektördeki ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak değerlendirilen taslak, MYK Gıda Sektör Komitesi tarafından incelendikten sonra MYK Yönetim Kurulunca da onaylandı. Mevzuat gereği görüşe açılan taslak hakkındaki görüş ve değerlendirme formlarının, 14 Ocak 2019 tarihine kadar tsumb.sut@gmail.com veya sutbirlik@gmail.com adresine e-posta ile ulaştırılması gerekiyor.

 

Görüşe açılan taslağa göre, çiğ süt toplayıcıları, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) talimatlarına uyacak, kendisi ve çevresindekileri riske atmayacaklar. Tehlike, risk ve yaşanan ramak kala olayları, yazılı ve sözlü olarak ilgili birimlerle paylaşacaklar. Atıklar da türüne göre tasnif edilip, atık sahasına gönderilecek.

 

Meslek mensupları, iş süreci boyunca gıda hijyen kurallarının belirlendiği, gıda hijyeni, kişisel hijyen ve personel hijyen talimatlarına uyacaklar. Bu kapsamda çiğ süt toplayıcıları mesai saatlerinde parfüm ve takı kullanmayacak, açık yarası olduğunda çalışmayacaklar. Yaşadıkları sağlık sorunlarını sağlık görevlilerine iletecekler. Bağlı oldukları kurumlar tarafından belirlenen tarihlerde yasal olarak uygulamaları gereken portör, akciğer filmi, boğaz kültürü, odiyometrik ölçümleri yaptıracaklar.

 

Çiğ süt için duyusal kontroller yapılacak
Taslağa göre, çiğ sütün duyusal kontrolleri de yapılacak. Sütün içinde yabancı cisim olup olmadığı, rengi, kokusu gibi özellikler kontrol ve kaydedilecek. Toplanan sütün kabul edilip edilmeyeceğine, geçerli referans değerlere göre yapılacak değerlendirme sonrası karar verilecek.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder