Yükleniyor...
Son Dakika
7.1.2019

Kulak küpesi yine paralı olacak

Geçtiğimiz Nisan ayında ücretsiz hale getirilen kulak küpeleri yeniden paralı oluyor. Tarım Bakanlığı, 81 il müdürlüğüne gönderdiği yazıda küpelere döner sermaye karı eklenerek 2,03 TL'den alınan küçükbaş küpelerin 4,50 TL'den, 3,30 TL'den alınan büyük baş küpelerin ise 6 TL'den İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesini istedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığının 19.12.2018 tarihinde 81 İl Müdürlüğüne göndermiş olduğu yazıda küpelere döner sermaye karı eklenerek 2,03 TL'den alınan küçükbaş küpelerin 4,50 TL'den, 3,30 TL'den alınan büyük baş küpelerin ise 6 TL'den İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesini belirtti. Bu ücrete İlçe Müdürlükleri personelince uygulama ücreti dahil edilecek olup ve dolayısıyla vatandaşın cebinden bir küpe bedeli olarak 5,50 TL ile 8 TL arasında para çıkacak.

 

Oysa geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı küpelerden ve aşılamalardan hiç ücret alınmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamayı da üretici memnuniyetle karşılamıştı. Yaklaşık bir yıldır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yeterli miktarda küpe gönderilmediği için ülke genelindeki milyonlarca küçük baş hayvana ve yüz binlerce büyük baş hayvana küpe zamanında takılamadı.

 

Küçük baş hayvanlara zamanında takılamayan küpeler içinde gecikmeden dolayı yetiştiricilerin hayvanların destekleme kapsamına alınamadı. Yapılan hatanın düzeltilmesi için 31 Mart 2019 tarihine kadar uygulamaya konan küpe affı yetiştiriciler için bir umut olmuş iken küpe fiyatlarının bu kadar arttırılması sıkıntı içinde olan hayvancılık sektörüne zarardan başka bir şey sağlamayacak.

 

Ülkemiz genelinde aile işletmelerinde ortalama 80 ile 100 baş arasında küçük baş ve 5 ile 10 baş arasında büyük baş hayvan olduğunu göz önüne alırsak bu uygulamadan özellikle yıllık 100 kuzu ve oğlak elde eden bir yetiştiricinin sadece 600 TL civarında küpe bedeli ödeyeceği ve dolayısıyla ülke genelindeki yaklaşık 300 bin küçük baş hayvan işletmesinin daha fazla etkileneceği kaydediliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder