Yükleniyor...
Son Dakika
8.1.2019

Tarla faresiyle mücadele yöntemleri

Çiftçiyi en çok uğraştıran, ürüne en çok zarar veren kemirgenler arasında tarla fareleri büyük yer tutuyor. Bunların kültür bitkilerine verdiği zararı önlemek için etkili bir tarımsal mücadele yapmak gerekiyor. Peki tarla faresiyle nasıl mücadele edilir? Neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı:

Tarla faresi, Türkiye'nin her yanında bulunabilmektedir. Toprak altında açtıkları yuvalarda aile düzeni şeklinde yaşam sürerler. Tüm yuvalar yer altındaki galerilerle birbirilerine bağlıdır. Yetişkin farelerle yavruların bulunduğu yuvalar ayrıdır. Hatta fareler, yiyecekleri de ayrı yuvalarda saklar.

 

Her bir fare yaşam sisteminin, toprak üstüne açılan 5-6 adet deliği bulunur. Bunlar yaklaşık 1-2 metre aralıklıdır. Tarla fareleri, yağış ya da toprak işlemesi sonucu zarar gören yuvalarını kısa sürede tamir ederler.

 

Tarla farelerinin üreme kapasiteleri de çok yüksektir. Dünyaya gelen yavru, iki ay içerisinde olgunluğa erişip doğum yapmaya başlar. Tarla fareleri 6 ila Her batında 6-10 yavru çıkar ve bir tarla faresi yılda 5-6 kez yavrular. Bu hızla bir koloni çok kısa sürede çok büyük sayılara ulaşabilir. Ancak tilki, baykuş, yılan, sansar, kokarca gibi hayvanlar sayesinde fare sayısı dengede tutulur.

 

 

TARLALARDA ÜRÜN BIRAKMAZLAR

Tarla fareleri; ne bulurlarsa yerler, buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır, baklagiller, tohum bitkileri ve meyve sebze bahçelerine büyük zarar verirler. Hatta çayır-mera alanları ile genç ormanlar bile farelerden zarar görür. Sadece yedikleriyle değil, kesmekleri, kemirdikleri ve kirlettikleriyle de çok büyük ürün kaybına yol açarlar. Hatta tarla faresi salgınları yaşandığı dönemlerde çiftçiler sıfır hasatla tarlasını sürmek zorunda kalabilir.

 

ZEHİRLİ YEMLER

Yetişkin bir tarla faresi günde ortalama 25 gram yeşil, 15 gram da kuru yiyecek tüketir. Bu zararın engellenmesi için tarla faresine karşı geniş çaplı mücadele zaruridir. Biyolojik önlemlerin yanı sıra kimyasal mücadele de gerekir. Kimyasal mücadele için zehirli yem kullanılır.

 

Zehirli yemler Tarım Bakanlığına bağlı, İl ve İlçe tarım Müdürlükleri tarafından hazırlanır ve satılır. Bakanlıktan alınan bu zehirli yemden her fare deliğine 5-6 tane buğday bırakılır. Ancak bu zehirli buğdaylara kesinlikle el sürülmemeli, bunlar deliklere flinta, karton ya da bir daha kullanılmayacak tahta kaşıklarlf bırakılmalıdır. Delik kenarlarına bırakılacak buğdayları, farelerden önce kuşlar ya da diğer hayvanlar da yiyebilir. Bunun için önlem alınmalıdır.

 

MÜCADELEYE HERKES KATILMALI

Tarla faresi mücadelesinde başarı için toplu önlemler şarttır. İlaçlama yapılacak alanlarda tarla ayrımı yapılmaksızın tüm üreticilerin buna katılımı gerekir. İlaçlamalarda ancak 3-4 ay sürdürülen toplu mücadelelerle başarı sağlanabilir. Tarlalarda ilaçlanmayan bölüm bırakılmamalıdır.


ÖLÜ FARELER TOPLANIP GÖMÜLMELİ

Dikkat edilmesi geken çok önemli bir husus daha var. İlaçlamanın ardından tarlalardan ölü farelerin mutlaka toplanıp derin şekilde gömülmesi gerekir. Doğal dengenin korunması için bu şarttır.

 


 

MÜCADELE HANGİ DÖNEMDE YAPILIR?

Yılın her ayında mücadele yapılabilir. Fakat kışa girmeden önce sonbaharda ya da kıştan çıkılan dönemde yapılacak mücadele daha etkilidir. Yeşil örtü tarlayı kapladıktan sonra mücadele zorlaşır, başarı şansı düşer.


 

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Tarladaki fare delikleri ilaçlamadan bir gün önceden kapatılmalıdır.

Ertesi gün açılan her bir işlek deliğe el değmeden 5 'er adet zehirli buğday konulur.

İlaçlamadan sonraki gün ölü fareler toplanıp derin bir çukura gömülür.

Zehirli yemlere kesinlikle el sürülmez.

Başarılı bir mücadelenin ilk şartı toplu ilaçlamadır.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder