Yükleniyor...
Son Dakika
11.1.2019

Pırasa yetiştiriciliği

Pırasa özellikle kış aylarında sevilerek tüketilen bir sebze. Karasal iklime sahip bölgelerde yoğun şekilde üretilen ve tüketilen bu sebzenin Türkiye'de yıllık üretim miktarı 300 bin tonun üzerinde. Pırasa üretimi, bakımı ve hasadıyla ilgili herşey bu yazıda...

Pırasa, iklim koşullarının uygun olması sayesinde Ege ve Akdeniz'de kış boyunca tarlada soğuktan etkilenmeden uzun süre kalabilir. Böylece istenilen zamanda hasadı yapılarak piyasaya verilebilen bir sebze.


 

YAZLIK PIRASA

Bu sebzenin iki çeşidi bulunuyor. Yazlık pırasa, kışlık türe göre daha yumuşak dokulu, açık yeşil renkli ve kısa ömürlüdür. Yazlık pırasayf yaprak ayası daha kısa ve dik şekildedir. Boyu da kışlık pırasadan daha uzundur. Ortalama uzunluğu 80 santimi bulabilir. Yazlık pırasa hava sıcaklığının 8-10 derece düşmesi halinde ölür.


 

KIŞLIK PIRASA

Kışlık pırasa, yazlık türe göre daha uzun ömürlüdür. Yaprakları koyu yeşil renkte olur. Yaprak aksları da yazlık türe oranla daha kısa ve kalındır. Soğuğa dayanıklılıkları da daha yüksektir.


 

KÖK YAPISI

Pırasanın kök yapısı çok yoğundur. Bu sayede hasadın ardından toprakta yüklü miktarda organik yapı bırakır. Bu özelliği sayesinde iyi bir münavebe bitkisidir. Köklere 50 santim derinliğe kadar işleyebilir ve toprağa çok iyi tutunur. Bu nedenle hasat kökler kesilerek yapılır. Ancak hafif bünyeli topraklarda kesmeden sökerek hasat yapılabilir.


 

TOHUM VE ÇİMLENMESİ

Pırasanın tohumları siyah renklidir. Dilimli, küçük ve yuvarlak yapıdaki tohumların 1 gramında yaklaşık 310-380 tane bulunur. Dikilen tohumlar uygun şartlarda 12-15 gün içinde çimlenir. Çimlenme için ideal sıcaklık aralığı ise 10-35 derecedir. Tohumlar uygun şartlarda saklanırsa 2-3 yıl dayanabilir.


 

İKLİM KOŞULLARI

Pırasa serin iklimi seven bir sebzedir. Çok sıcak ve kurak bölgelerde verim alınamaz. Uygun gelişme sıcaklığı 15-20 derece arasındadır. İklim koşulları bakımından çok seçiçi değildir. Bu sayede Türkiye'nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir.

 

TOPRAK ŞARTLARI

Pırasa, tıpkı iklimde olduğu gibi toprak isteği bakımından da seçici değildir. Ancak killi-tınlı topraklarda daha iyi sonuç alınır. Organik madd bakımından zengin topraklar daha uygundur. En fazla ihtiyaç duyduğu besin elementi ise azottur. Fosfor ve potasyum talebi ise daha azdır. Bu sebeple azotlu gübre verilir. Ancak gübre bir defada değil, birkaç uygulamada verilir.

 

 

TOHUM EKİMİ

Pırasa tarımı, hem doğrudan tohum ekimiyle hem de fide ekimiyle yapılabilir. Ancak fide ekimi daha çok tercih edilir.


 

Tohum ekimi için Temmuz ayında 25 santim derinliğinde derim sürüm yapılır. Sürümün ardından azot gübresinin yarısı ile fosforlu ve potasyumlu gübrenin tümü diskharrow ile toprağın 8-10 santim derinliğine kadar karıştırılır. Ekim işleminden önce toprak iyice inceltilir. Tarlada sıra arası mesafe 40-50 santim, sıra üzerinde ise 6×8 santimde bir tohum şekilde ayarlanır. Bu düzenleme yabancı ot mücadelesi ve bakım işçiliği için önemlidir.


 

Pırasa tohumu 2-2.5 santim derinliğine ekilir. Ekim mibzerle yapılır. Bir dönüm alana yaklaşık 200-300 gram pırasa tohumu yeterlidir. Ekimin ardından yabancı otlarla mücadele için herbisit uygulanır.


 

Ekimden 10-15 gün sonra çimlenme başlar. Çimlenmenin ardından sıra arası mesafe 12-15 santim olacak şekilde seyreltme işlemi yapılır. Tarla, düzenli şekilde sulanır. Pırasa susuzluğa dayanıklı değildir. Susuz kalırsa çabuk ölür. Bitki kalem kalınlığına ulaştığı zaman sıra aralarına gübre verilir. Yağmurlama sulama sistemi önerilir.


 

FİDEYLE ÜRETİM

Uygun şartlarda tohumun tarlaya dikilecek fide boyutuna gelmesi ortalama 50 ila 70 gün sürer. İstenilen hasat zamanına göre bundan 50-70 gün önce tavalara tohum ekimi yapılır.


 

Tarlaya fide ekiminden 1-2 ay önce dönüm başına 4-5 ton olmak üzere yanmış ahır gübresi atılır. Daha sonra tarla 15-20 santim derinliğinde sürülür. Bu işlemin ardından da eni 120 santim olan tavalar hazır edilir. Tohum ekimi bu tavalara serpme biçiminde yapılır. Son olarak ekilen tohumların üstü harçla kapatılır. Eğer harç hazırlanamıyorsa çalı çırpı kullanılır. Metrekareye başına yaklaşık 10-12 gram tohum atılır. Örneğin 50 bin fide için 25 metrekare tava ve 300 gram tohum kullanılır. Dikim 3×12 santim aralıklarla yapılıyorsa dönüm başına 28-30 bin fideye ihtiyaç duyulur.


 

PIRASA BAKIMI

Dikimden sonra fideler kök geliştirmeye başlar. 1 dönüm alanın çapalanması için 5-7, dikimi için de 4-5 yevmiyecilik iş gücü gerekir. Pırsa üretiminde en büyük masraf, dikim, çapa ve söküm için gereken işçiliktir.

 

 

PIRASA HASADI

Normal verim için hasat edilen bitkinin ağırlığının en az 120-150 gram arasında olması gerekir. Hasat elle ya da söküm pulluğuyla yapılabilir. Hasat edilen bitki, tarlada temizlenir, ayıklanır ve demetler haline bağlanarak satışa gönderilir. Pırasa, soğuk hava depolarında 1 derecede 3 ay saklanabilir.


 

TOHUM ÜRETİMİ

Tohum elde etmek için seçilen bitkiler hasat edilmeyip tarlada bırakılır. Çiçek demetlerinin uzunluğu 2 metreye ulaşabilir. Çiçek demetlerindeki meyveler çatlamaya başladığında pırasa kurumaya bırakılır. Daha sonra kuruyan meyveler harmanlanır ve tohumların dökülmesi sağlanır. Bu tohumlar 3 yıl kadar saklanabilir. Bir dönüm alandan yaklaşık 40-50 kilo kadar pırasa tohumu üretilebilir.


 


 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder