Yükleniyor...
Son Dakika
19.1.2019

Rusya’dan Türkiye’ye buğday ithalatı yüzde 40 arttı

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, 2018’de Türkiye’ye yaptıkları buğday satışının yüzde 40 artışla 930 milyon dolara çıktığını aktardı.

 

Türkiye’nin, Rus buğdayının en büyük tüketicilerinden biri olduğunu kaydeden Rus bakan, “2018’de Türkiye’ye buğday sevkiyatı yüzde 40 oranda artarak 930 milyon dolara ulaştı” diye konuştu. Patruşev, Rus buğday üreticilerinin Türkiye’ye sevkiyatı gelecekte artırmaya ve çeşit listesini de genişletmeye ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi.

 

Bakan, iki ülke arasında tarım ürünleri ticaretinin 2018’de yüzde 7 büyüyerek 3 milyar dolara vardığını belirterek, Rusya’dan Türkiye’ye tarım ürünleri satışının 1.9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

 

Türkiye’de buğday üretimi
Türkiye’de yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi’nde üretilen ekmeklik buğday, ekim alanlarının daralması, girdi maliyetleri, verilen teşvikler, doğal afetler, buğday hastalıkları nedeniyle verim ve kalite düşüklüğü yaşıyor. Ziraat Mühendisleri Odası 2018 yılında buğday üretimimizin 20 milyon ton civarlarında olacağını öngörmüştü.

 

ZMO Buğday Raporu‘na göre; Türkiye’de buğdayın yurt içi kullanımı 2016/17 döneminde 18.756 bin ton, gıda olarak tüketimi 14.490 bin ton, tohumluk olarak kullanımı 1.381 bin ton, yemlik olarak kullanımı 2.305 bin ton, kayıp 581 bin ton, kişi başına tüketim 182 kg’dır.

 

Ülkemizin buğday ticareti ile ilgili ilginç durum, buğday ithal edilmesine karşın, önemli miktarda un ihracatı gerçekleşmesidir. 2017 yılında 3.5 milyon tona yakın un ihraç edilmiştir. Bu miktar da ithal edilen buğdaydan un yapıldığında elde edilecek bir miktardır.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder