Yükleniyor...
Son Dakika
21.1.2019

Rusya'ya domates verip et alacağız

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Türkiye'den yılda aldıkları domates kotasını 50 bin tondan 100 bin tona çıkardıklarını açıkladı. Rusya'nın bu kararının, Türkiye'nin Rusya'dan 5 bin ton kırmızı et ithalatı yapacağını açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti. Rusya, son dönemde Türk domatesine zorluk çıkarıyordu.

Berlin temasları kapsamında Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev ile görüşen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rusya’ya girişine izin verilen Türk domates hacminin 50 binden 100 bin tona çıkarıldığını bildirdi. Rus mevkidaşı Dmitriy Patruşev’le de görüştüğünü belirten Bekir Pakdemirli, “En büyük avantajlarımızdan bir tanesi de 50 bin tonluk domates kotamızı 100 bin tona çıkarmış olduk. Bu kadar bakanın olduğu yerde bu fırsatı değerlendirmek için bizim için önemli olan 15 kadar ikili görüşme yaptık. Japonya’yla görüştük. Belarus’la görüştük. Çin’le, Ukrayna’yla, Gürcistan’la, Kosova’yla, Romanya’yla, Güney Sudan’la görüştük. Fransa ve Hollanda’yla görüşüp seyahatimizi tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

KAZANAN TARAF RUSYA
Geçmiş yıllarda Türkiye, Rusya'ya yılda 300 bin ton domates satıyordu. Ancak Suriye Türkiye sınırında düşürülen Rus uçağıyla başlayan krizin ardından Rusya önce ithalatı tümüyle yasakladı. Daha sonra ise yıllık 50 bin ton ile sınırlamıştı. Son kararla kota 100 bin tona çıkarıldı. 

 

Tarım sektöründe en yetkin gazetecilerden Ali Ekber Ertürk, Rusya ile Türkiye arasındaki et-domates takasını şöyle yorumladı: "Yapılan anlaşma iki tarafın üreticilerine yarar sağlıyor görünse de aslında kazanan taraf Rusya oldu. Çünkü, Rusya’nın domates ithalatına ihtiyacı var. Fakat, Türkiye’nin et ithalatına ihtiyacı yok. Depolarda 25 bin tonu aşan etin ihraç edilmesi için pazar aranırken 5 bin ton daha kırmızı et ithal edilecek."

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder