Yükleniyor...
Son Dakika
22.1.2019

Küçükbaş hayvanlarda görülen ölümcül hastalıklar

Hayvancılıkla uğraşanları en çok zorlayan konulardan biri de hastalıklar. Küçükbaş hayvanlarda en sık görülen ölümcül hastalıklar neler? Korunmak için neler yapılmalı? Pratik bilgiler bu yazıda...

 

 

Kelebek hastalığı ve belirtileri:

Bu hastalık halk arasında Yaprak Kelebeği, Yılan Kelebeği ve Kum Kelebeği olarak da bilinir. Hastalık, sulak ve nemli yerlerde daha fazla görülür. Hastalığa yol açan parazitler, hayvanın karaciğerine ve safra kanallarına yerleşir.

 

Parazit kapan hayvanlarda kışın havaların soğumasıyla birlikte hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hasta hayvanlar iştahını kaybeder ve bitkinleşir. Yerde göğüslerinin üzerine yatmaya başlarlar. Kelebek hastalığından ölen hayvanların vücut boşlukları kanlı bir sıvı ile dolar ve karaciğerleri şişer.

 

 

Mastitis ve belirtileri:
Mastiitis, büyükbaş hayvanlarda olduğu gibi, küçükbaşlarda da görülür. Halk arasında 'süt kesen hastalığı' olarak da bilinir. Sağım hijyenine önem verilmeyen çiftliklerde ve barınaklarda ortaya çıkar. 

 

Mastitis, koyun ve keçilerde sütün kesilmesine, göz korneasının iltihaplanmasına, göze perde inmesine yol açar ve bulaşıcıdır. Hastalık, süt ve gözyaşı ile bulaşır. Hasta hayvanda hafif ateş olur ve bulaşma süres 1-2 hafta aralığındadır. Mikrop hayvanın memelerine göz ve eklemlerine yerleşir.

 

İlerleyen hastalık durumunda gözler kızarmaya başlar ve iltihaplı akıntı gelir. Hayvan kaşıntı sebebiyle gözlerini etrafa sürer. Bu da mikrobun yayılmasını hızlandırır ve hayvanın gözlerinin zarar görmesine yol açar. Hasta hayvanlar sürüden ayrılarak tozsuz ve temiz bir yere götürülür. 

 

Hastalığın yayılmasını önlemek içn ağıl ve ahırların temizlik ve havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Koyun ve keçiler, ineklerle bir arada tutulmamalıdır. Ayrıca, ineklerle koyunlar, farklı kişiler tarafından sağılmalıdır.

 

 

Şarbon ve belirtileri:
Şarbon, sıcak, rutubetli ve bataklık bölgelerde daha sık ortaya çıkar. Halk arasında dalak, kara çıban, kabarcık ve kasap çıbanı olarak bilinir. Bu bulaşıcı hastalık, aç ve yorgun tutulan, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ahırlarda pis ortamlarda bakılan hayvanlarda daha fazla görülür.

 

Hastalık kapan hayvan halsizleşir, ayakta durmakta bile zorlanır. Ateşi çıkar ve vücudunda ani kasılmalar görülür. Hastalık çok hızlı ilerler ve bu sebeple tedavisi de zordur. En iyi koruma, aşıdır. Hastalıktan dolayı ölen hayvan 2 metre derinliğinde çukura gömülür ve üzeri kireçle kapatılır. Eğer hastalık meradan yayılmışsa şüpheli otlar ve samanlar yakılarak yok edilir.

 

 

Koyun vebası ve belirtileri:
Koyun vebası, küçükbaşlarda yüksek ölüm oranlarına yol açan çok tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hastalık, gözyaşı, burun akıntısı, öksürükle saçılan damlacıklar, salya ve dışkı ile diğer hayvanlara bulaşır. 

 

Belirtileri, iştahsızlık, gözlerde kızarıklık, gözyaşı ve burun akıntısı, dil ve damaklarda yara oluşması, ağızda fazla salya akıntısı, öksürük ve ishaldir. Sağlam hayvanlar aşılanır. Hastalığın yayılmaması için vaka görüldüğü anda en kısa sürede yetkili mercilere ihbarı mecburidir.

 

 

Çiçek hastalığı ve belirtileri:
Çiçek hastalığı, koyunlarda yüksek ateş ve kılsız deri bölgelerinde kabarcık oluşumuyla belirti verir. Virüs, hasta hayvanların çiçek yaralarından düşen parçalar ve öksürükle saçılan tükürükle yayılır. 

 

Hastalık sebebiyle göz kapakları şişen hayvanların, kuyruk altı, karın ve bacak içerinde kırmızı yuvarlak lekeler meydana gelir. Hastalıktan korunmak için sürüye yeni hayvan alınacağı zaman hayvan dikkatle muayene edilmelidir.  Koç katımından önce yd sürüye mutlaka çiçek aşısı yaptırılmalıdır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder