Yükleniyor...
Son Dakika
23.1.2019

Domates ithal eden 2 market zinciri için Türk çiftçisi kurban ediliyor

Türkiye, dünyanın en büyük domates ve salça üreticilerinden biri. Durum buyken gümrüksüz 25 bin ton konserve edilmiş domates ithalatı için izin verilmesi akıllarda soru işaretlerine yol açıyor. Bu kararın, salça ve domates ithalatı için bağlantı yapan iki büyük market zinciri için alındığı iddia ediliyor. Ziraat Odaları, Türk çiftçisinin ve sanayisinin iki market zinciri için mağdur edilmesine tepki gösteriyor.

Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı ithal edilecek ürünler arasında yer alan domates konservesi ithalatına Mustafakemalpaşa İlçe Ziraat Odası’ndan tepki geldi.

 

Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, domates konservesi ithalatı için 25 bin ton sıfır gümrük vergili tarife kontenjanı tanındı. Tarife kontenjanı 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak. Kota kapsamındaki ürünün ithalatı, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla yapılabilecek. Kotadan yalnızca bu ürünleri salça üretiminde hammadde olarak kullanan sanayiciler yararlanabilecek.

 

Yapılan bu açıklamanın ardından Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir’den tepki geldi. Aydemir, Türkiye’nin bir salça ülkesi olduğuna ve bu sektör ile birlikte bir çok yan sektörün büyük bir sekteye uğrayacağını dile getiren Aydemir, düzenlemenin gereksiz olduğunu ve salça imalatı için gereken konserve domates ithalatının yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

 

2 MARKET ZİNCİRİ, 2 MİLYON KİŞİYE TERCİH EDİLDİ 
Aydemir yaptığı açıklamada, “Her fabrikada malımız var. Biz salça ihraç eden bir ülkeyiz. 2018 yılında tam 148 bin ton salça ihraç ettik. 25 bin ton salça için toplam 200 bin salçalık domates üreten üreticimiz var. Bunun yanında 150 binden fazla geçici işçimiz, 15 binden fazla da bu fabrikalarda çalışan insanımız var.

 

Çok daha önemlisi, marka değeri oluşmuş sanayiciler, İlaç bayileri, sulama sistemi sektörü, gübre bayileri, tarım aletleri çalışanlarımız var. 25 bin ton salça için 2 milyon çalışanımızın 2 market zincirine değişilmesini anlamsız buluyoruz” dedi.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder