Yükleniyor...
Son Dakika
24.1.2019

Ayçiçeği ithal edeceğimiz Sırbistan’da “ayçiçeği üretilmiyor” iddiası!

Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Sırbistan'dan gümrüksüz 35 bin ton yağlık ayçiceği tohumu ithalatı için karar almıştı. Ancak Sırbistan'da ayçiçeği ve ayçiceği yağı üretimi olmadığı iddia edildi. Bu iddia, 'Sırbistan başka ülkeden ayçiceği alıp bize satarak komisyonculuk mu yapacak' sorusunu akıllara getirdi.

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de yaptığı konuşmada “Sırbistan’da ayçiçeği ekimi yok ama biz Sırbistan’dan sıfır gümrükle ayçiçeği ithal edeceğiz. Yağ fabrikası da yok, olsun biz sıfır gümrükle yağ ithal edeceğiz” şeklinde dikkat çekici bir iddiada bulundu.

 

Türkkan, birilerinin başka bir ülkeden alınan ay çekirdeklerinin Sırbistan’da menşe şahadetnamesinin değiştirilerek sıfır gümrükle Türkiye’de ithal edileceğini söyledi. Türkkan, bu ithalatı yapanların şahsi menfaat peşinde olduğunu ileri sürdü.

 

Geçtiğimiz haftalarda TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen uluslararası anlaşma kapsamında Sırbistan’dan sıfır gümrükle et ve tarım ithalatı yolu açılmıştı. Buna göre Sırbistan’dan sıfır gümrükle 5 bin ton büyükbaş hayvan eti, 10 bin ton buğday, 15 bin ton ayçiçeği tohumu, 5 bin ton mısır, 5 bin ton soya fasulyesi ve 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı ithal edileceği kararlaştırılmıştı. Kaynak: Gıdahattı

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder