Yükleniyor...
Son Dakika
24.1.2019

Tarım sektörünün çığlığını Ankara’ya taşıdı!

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı Türkiye Ekonomi Şurası'nda tarım sektörünün halini şu sözlerle anlattı: "Çiftçi üretim iştahını kaybediyor. Destekleme ve teşvik sistemi yeniden düzenlensin."

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bazı bakanlar, Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları, OSB Başkanları ile çok sayıda iş adamının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

 

İş dünyası temsilcilerinin sorun ve çözüm önerilerini birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkanı bulduğu Türkiye Ekonomi Şurası‘na katılan Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Ticaret Borsaları Konseyi adına bir konuşma yaptı.

 

Son dönemde tarım ve hayvancılık sektörlerinde girdi maliyetlerinde önemli artışlar olduğunu ifade eden Öztürk, “Sütte ve canlı hayvanda yıllardır talebimiz olan mera fonu kesintisi uygulamasının kaldırılmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimiz üretim iştahını kısmen kaybediyor. Biz istiyoruz ki ülkemiz mevcut atıl potansiyelini kullanarak daha iyi konuma gelsin. Bunun için destekleme ve teşvik sisteminin yeniden düzenlenmesini ve tarımsal üretimde desteklerin ürün bazlı, üretime başlamadan önce verilmesini talep ediyoruz. Tarımsal sanayi ve hayvan çiftliklerinin kullandığı elektriğin ticari tarifeden çıkarılmasını ve sanayi tarifesine alınmasını bekliyoruz” dedi.

 

“Kamu kurumları, özel sektör ile haksız rekabet içine girmektedir”
Güven, istikrar ve milliliğin bir gereği olarak tarım ve hayvancılık sektöründe de ithalatı azaltmayı, üretimi çoğaltmayı hedefleyen sürdürülebilir, ulusal, orta ve uzun vadeli tarım ve hayvancılık politikaları oluşturulması beklentisi içinde olduklarını belirten Öztürk, “Kamu kurumları, özel sektör ile haksız rekabet içine girmektedir. Bu konuda da adaletin sağlanmasını sizlerden özellikle rica ediyoruz. Bakanlıklarımız, halkımızın ucuz et tüketebilmesi için yoğun bir gayret içerisinde bu süreci de ilgi ve dikkatle takip ediyoruz. Ticaret Borsaları Konseyi olarak Türkiye’deki kırmızı etin sınıflandırılması, bu vesileyle vatandaşımıza ucuz et tüketme imkanının sağlanması hem vatandaşımızın hem de üreticimizin yüzünü güldürecektir diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“Dişi hayvanların kesilmesinin önüne geçilmeli”
Canlı hayvan ve süt sektöründeki dikkat edilmesi gereken sorunlardan bir tanesinin inek kesiminin önüne geçilmesi olduğunu ifade eden Öztürk, “Süt üreticisinin yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle maalesef dişi hayvanlar kesilmektedir. Mevsimsel fazla süt arzının Et ve Süt Kurumu tarafından alınması üreticinin dişi hayvanının kesilmesine razı olmasını engelleyecektir” değerlendirmesini yaptı.

 

Mera Fonu kesintisi kaldırıldı
18 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un (Kanun No: 7161) 24. Maddesi ile 4342 sayılı Mera Kanununun 30.ncu maddesinin (c) ve (d) bentleri kaldırılmıştı.

Buna göre;

“(c) Üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedelinin binde 1’i oranında, süt işleyen kuruluşlarca yapılacak kesinti,

(d) Yurt içinde yetiştirilen ve satışı yapılan büyük ve küçükbaş canlı hayvanların satış bedellerinin binde 1’i oranında satıcılarından alınacak pay”

Kanunun yürürlüğe girdiği 18.01.2019 tarihinden itibaren kaldırıldı.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder