Yükleniyor...
Son Dakika
25.1.2019

'Emektar' traktöründen vazgeçemiyor

Amasya'da yaşayan 62 yaşındaki Zekeriya Türkoğlu, 1965 model traktörüne gözü gibi bakıyor...

Holder marka traktör, 1965 yılında Almanya'dan Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü'ne hibe olarak gönderilmiş. Müdürlük, kullanım ömrünü dolduran traktörü 1990 yılında satışa çıkarınca Zekeriya Türkoğlu satın almış. Türkoğlu, bakımını yaptırdığı traktörünü hala kullanıyor. 54 yaşındaki traktör, tarla ve bahçe işlerinde tık demeden çalışıyor.

 

Zekeriya Türkoğlu, emektar traktörünü her gün çalıştırdığını, bakımını yaptığını, bağ ve bahçe işlerini, hiçbir sıkıntı çekmeden traktörüyle yaptığını söyledi.

 

Traktörünü aldığı günü unutmadığını dile getiren Türkoğlu, "Kırklareli'de memurdum. Bu traktör orman işletme müdürlüğünün hurdasındaydı. Satışa çıkarılınca o zaman bu traktöre 200 lira koymuştum. 'Çok fazla, alan olmaz sana kalır' dediler. Ben de 'olsun, alırım' dedim. Ağzımdan böyle bir kelime çıkmış oldu. Kimse de girmediği için bana kaldı. Verdim parasını, aldım." ifadelerini kullandı.

 

Traktöründe parça sorunu pek yaşamadığını fakat orijinal lastiklerinden artık bulamadığını belirten Türkoğlu, 29 yıldır traktörünü hiçbir sıkıntı çekmeden kullandığını anlattı.

 

Traktörün kendisi için manevi değerinin yüksek olduğunu, parayla kıymet biçilemeyeceğini vurgulayan Türkoğlu, "Bu traktörle yapmadığım iş yok. Gücünden çok memnunum. Büyük traktörlerin yapamayacağı işleri yapıyor. 3-4 yıl önce Almanya'dan istediler bunu, hatta üç traktör parası verdiler, vermedim, kıyamadım, veremedim o zaman. Çünkü her işimi görüyordu. Bunu görünce hayret ediyorlar çalışmasına. Bu yaştaki traktör nasıl bu kadar iş yapıyor diye." ifadelerini kullandı. Kaynak: Haberler.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder