Yükleniyor...
Son Dakika
25.1.2019

1 milyon civciv açlıktan ölüme terk edildi

Adana'daki bir tavuk firması konkordato ilan edince, bu firmaya sözleşmeli üretim yapan tavuk çiftliklerindeki 1 milyon civciv yemsiz kaldı. Kısa sürede soruna çözüm bulunamazsa kümeslerdeki tüm civcivler açlıktan ölecek. Üreticiler, devlet büyüklerinden acil kodlu yardım istedi.

Adana Seyhan'da 150 bin başlık kümesindeki civcivlerin bir haftadır yem gelmediği için aç olduğunu belirten üretici Sami Özler, devlet büyüklerinden acil yardım istedi. Yardım edilmemesi durumunda birkaç gün içinde 150 bin civcivin telef olacağını bildiren Özler, “Ömrüm boyunca ben bu vicdan azabıyla yaşayacağım. Lütfen vicdanı olan herkese sesleniyorum. Bir, iki gün içinde yem gelmezse 150 bin civciv telef olacak" dedi.

 

Sami Özler, Garip Tavukçuluk'a 5 yıldır sözleşmeli üretim yaptıklarını, sözleşmelerine göre yem ve ilaç masrafının firma tarafından karşılandığını belirtti. Garip Tavukçuluk'un konkordato ilan etmesinden dolayı bir haftadır yem gelmediğini, hayvanların talaş yediğini ifade eden Özler, yaşadığı krizi şu sözlerle anlattı: “Bir haftadır yemim yok. Kimse kılını kıpırdatmıyor. Bir iki gün içinde yem gelmezse kümesteki 150 bin civciv telef olacak"

 

ZARARIMI UNUTTUM CİVCİVLERİ KURTARIN!
Kümesin aylık kömür ve elektrik giderinin işçilik masrafları da dahil 50 bin lira olduğunu kaydeden Özler, “Benim zararım bir tarafa devlet büyüklerine sesleniyorum. Bu civcivler ölürse ben ömrüm boyunca bu kara lekeyle, vicdan azabıyla yaşayacağım. Devlet büyüklerimiz inşallah sesimizi duyar el atarlar da bu civcivler ölmez" diye konuştu.

 

Sıkıntının sadece kendi kümesinde yaşanmadığının da altını çizen üretici Özler, Adana bölgesinde Garip Tavukçuluk'a sözleşmeli üretim yapan bütün çiftliklerde toplam 1 milyon civcivin ölüme terk edildiğini kaydetti.  Kaynak: Tarımdan Haber

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder