Yükleniyor...
Son Dakika
26.1.2019

Hortum Antalya'yı vurdu: 1500 sera yok oldu

Antalya'nın başta Kumlucu, Serik ve Finike olmak üzere pekçok bölgesini vuran hortum ve aşırı yağış, adeta felakete sebep oldu. Türkiye'nin turfanda üretim üssünde çok sayıda sera zarar görürken üreticileri perişan oldu. Bölgede 1500'den fazla seranın zarar gördüğü tahmin ediliyor. TARSİM ise, hasar tespiti için bölgeye 60 kişilik ekip gönderdi.

Antalya Serik ilçesinde dün akşam saatlerinde meydana gelen hortum nedeniyle 90 dekar seranın zarar gördüğü belirtildi. Seralarda ekili çilek, domates ve salatalıklar ziyan oldu. Hortum nedeniyle Belek Turizm Merkezi ve bir golf sahasındaki 50 çam ağacı yıkıldı.

 

Antalya'nın Kumluca ilçesinde meydana gelen hortumda da 5 kişi yaralandı. Kuvvetli yağış nedeniyle Konyaaltı ilçesindeki Boğaçayı Deresi taştı. Çakırlar mevkisindeki köprü, suların üzerinden aşması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

 

TARSİM, 60 KİŞİLİK EKİPLE BÖLGEDE

Antalya'da etkili olan yağış ve hortumların ardından Tarım Sigortaları Havuz İşletme AŞ (TARSİM), bölgede 60 eksperle çalışmalara başladı. Geçen yıl aynı bölgede yaşanan afette Antalya'ya ödenen rakamın 25 milyon lira civarında olduğunu hatırlatan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, bu yıl üreticilere bunun çok daha üzerinde bir hasar ödemesi yapılacağını söyledi.

 

Satoğlu, "60 kişilik eksper grubumuz sahada hasar tespitlerini yapıyorlar. Tahminimize göre pazar gününe kadar bu tespitler tamamlanacak ve planlamamıza göre hasarları önümüzdeki hafta içerisinde üreticilerimize ödemiş olacağız" diye konuştu.

 

Önceki günden itibaren TARSİM'e 500 civarında sera, 400 civarında da açık alanda hasar ihbarı geldiği bilgisini veren Satoğlu, bu sayının toplamda 1500'e kadar çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Öte yandan, geçen yıl Antalya'da sigortalı sera alanının 40 bin dekar civarındayken, yaşanan afetlerin ardından bu yıl rakamın 60 bin dekarın üzerine çıktığını anlatan Satoğlu, tarım sigortasının artık gübre, tohum, ilaç gibi bir ihtiyaç olarak görülmesini istedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder