Yükleniyor...
Son Dakika
30.1.2019

Tartışmalı tarım ilacı Roundup Fransa’da yasaklandı!

Fransız yetkililer, geçtiğimiz günlerde tartışmalı bir tarım ilacı olan Roundup ürünlerinden bir tanesinin satışını yasakladı. Kanserojen olduğu iddia edilen söz konusu ilaç Türkiye'de serbest...

Fransız yetkililer, geçtiğimiz günlerde tartışmalı bir tarım ilacı olan Roundup ürünlerinden bir tanesinin satışını yasakladı. Satışın yasaklanması kararı, yaygın kullanılan bu ilaca ilişkin potansiyel güvenlik endişeleri nedeniyle alındı. Monsanto ’nun Roundup isimli herbisit (yabancı ot öldürücü) ürününde kullandığı tartışmalı madde glifosat. Bu maddenin kansere yol açıp açmadığı konusunda ki tartışmalar uzun bir süredir gündemi meşgul ediyor. Monsanto geçtiğimiz yıllarda bu ilacın kullanımı nedeniyle yüklü bir tazminat cezasına da çarptırılmıştı.

 

france24.com tarafından yayınlanan habere göre, Fransa Gıda ve Çevre Güvenliği Kurumu olan ANSES tarafından yapılan bir açıklamada, Roundup Pro 360 ürününün mahkeme kararınca yasaklandığı öğrenildi. ANSES’in basına verdiği açıklamada, “Mahkeme kararının hemen yürürlüğe girmesi nedeniyle Roundup Pro 360 ürününün satış onayı iptal edildi. Bugünden itibaren Roundup Pro 360’ın satışı, dağıtımı ve kullanımı yasaklandı” ifadeleri yer aldı.

 

Sağlık riskleri
Fransa’nın Lyon bölgesindeki bir İdare Mahkemesi tarafından alınan kararda, ANSES’in Roundup Pro 360 ürününe 2017 yılının Mart ayında izin çıkarırken potansiyel güvenlik risklerine daha çok dikkat etmesi gerektiği belirtildi. ANSES, süreci yakından takip ettiklerini açıkladı.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder