Yükleniyor...
Son Dakika
31.1.2019

Çiftçiye kenelerle mücadele için beç tavuğu dağıtıldı

Kenelerle bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı Türkiye'de ilk olarak 2002 yılında görüldü. Şimdiye kadar onbinlerce insan bu hastalığa yakalanıp tedavi görüken 322 kişi hayatını kaybetti. Kenelerle mücadelenin en etkili yolu ise tavuklar ve keklikler. Özellikle beç tavuğu adeta kenesavar gibi görev yapıyor.

Samsun’da kene vakalarının görülebileceği yüksek mahallelerde 400 adet beç tavuğu ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıldı. Afyon, Ankara, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat ve Yozgat’ta da daha önce halka beç tavuğu dağıtılmıştı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından da kene vakalarının görülme ihtimali yüksek köy ve mahallelerde 2018 yılına kadar 300 adet ve 2019 yılında da 100 adet beç tavuğu vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

400 beç tavuğu keneyle mücadele ediyor
2018 yılına kadar 8 bin 400 adet keklik Samsun’un Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde doğaya yerleştirildi. Bunun yanı sıra kene vakalarının görülme ihtimali yüksek köy ve mahallelerde 2018 yılına kadar 300 adet ve 2019 yılında da 100 adet beç tavuğu vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder