Yükleniyor...
Son Dakika
2.2.2019

Şubat Ayı Tarım Takvimi

Çok sert ve kar yağışlı geçen ocak ayının ardından şubat ayı geldi. Tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerin işleri bu ay da yoğun şekilde devam edecek. Sebze, mevye yetiştiriciliği ile hububat üretimi ve hayvancılık için Şubat ayında yapılacaklar listesi burada...

​SEBZE ÜRETİMİ

 

Patates: Tarlada üst gübreleme ve boğaz doldurma işlemleri devam eder. Henüz dikim yapılmamış tarlalarda toprak işlenir. 

 

Sebze: Çeşitli kışlık sebzelerin hasadı devam eder. Toprağa çiftlik gübresi atılır ve sürüm işlemleri yapılır. 

 

Sera: Kasalara ekilmiş domates, biber, kabak ve patlıcan fideleri ile karpuz ve salatalık tohumları 10 x 10 santimmetre boyutlarındaki plastik torbalara dikilir. Ayrıca tünellerin hazırlığı da sürer. Toprağa taban gübresi serpilir. İhtiyaç duyulan kargı ve tel çubuklar yerleştirilir. Şubat aynıda çökerten hastalığına yönelik mücadele yapılır. 

 

MEYVE ÜRETİMİ

- Bahçelerde toprak işleme, ekim ve dikim hazırlığı devam eder.

- Fidanların sökümü, hendekleme ve dağıtım işleri yapılır.

- Meyve kültür işlemleri ve kış mücadelesi için gereken hazırlıklar yapılır.

- Meyve çeşidi ve iklim özelliklerine bağlı olarak gübreleme ve budama yapılır.

 

HUBUBAT ÜRETİMİ

Buğday tarlalarında üst gübreleme işlemlerine devam edilir. Tarlalarda yabani yulaf, yabancı ot ve ekin güvesine karşı mücadele işleri yapılır. Eğer mısır üretilecekse tohum ve gübresi temin edilir. 

 

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI

- Şubat ayında sert ve rüzgarlı olmayan yağışsız günlerde, hayvanlar tımar edilip ahır dışına çıkarılabilir. Bu fırsattan istifade ahırlarda rutubetli zemin temizliği yapılır, yere yataklık serilir. Sap, saman ve talaş gibi yataklıklar zemini kuru tuttuğu gibi hayvanlarda ısı kaybını da engeller.

 

- Sinekler başta olmak üzere çeşitli böcek türleri kışın sıcak ahırlara saklanır. Düzenli havalandırma yoluyla bu zararlıların ahıra yerleşmeleri önlenir. 

 

- Büyükbaş hayvanların yeşil yem ihtiyacı, silaj veya hayvan pancarı ile karşılanır

 

- 4-8 aylık olan dişi danalara S.19 aşısı, doğumları yaklaşan sığırlara da septisemi aşıları yaptırılır. Ayrıca tüm hayvanlara da paraziter ilaçlama önerilir.

 

- Ahırda doğum yapacak hayvanlar diğerlerinden ayrılır, doğumuna iki ay kalan hayvanlar sütten kesilerek kuruya alınır. 

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI 

- Zararlı böcek ve parazitlere yönelik ağılda ilaçlama yapılır. Zemine yataklık serilir. Hayvan uyuzu ve kenelerine karşı Şubat ayında toz/pomat ilaçlar tercih edilebilir.

 

- Bu mevsimde kelebek (distomatoz) hastalığı görülebilir. Hayvanlarda zayıflama, çene altında şişlik, su toplanması gibi belirtiler görülürse laboratuvar teşhisinden sonra derhal kelebek hapı içirilir. 

 

- Küçükbaş hayvanlara günde yaklaşık 250 gram kadar kesif yem verilir. Yeşil ot, silaj yada kesif yem bulunamazsa melas ve üre katılmış kuru ot besisi de tercih edilebilir. Yemlemenin ağıl dışında yapılması önerilir.

 

- Doğan kuzular ve anaları bu mevsimde özel ilgi gerektirir. Üç haftalık olan kuzulara 50 gramdan başlayarak yulaf kırması verilir. Hayvandaki büyümeyle yulaf miktarının her 15 günde bir artırılması gerekir.

 

- Gerek duyulursa kuzulara çiçek ve ektima aşıları ile septisemi serumları da uygulanabilir.

 

- Şubat ayında sürüdeki  çoban köpeklerine de kuduz aşısı yapılır.

 

KÜMES HAYVANLIĞI 

- Çiftliklerde kuluçka mevsimi yaklaştığı için damızlık civciv elde edilecek yumurtaların elde edileceği sürü düzenlenir. Kuluçkaya verilecek yumurtalar ayrılarak gereken şekilde ilaçlanır.

 

- Kümeslerin havalandırma ve ışıklandırma işlemlerine özen gösterilir. Günde yaklaşık 18 saat ışıklandırma önerilir. Örneğin her 20 metrekare zemin için 60 wattlık ampul takılabilir. Yani metrekare başına 3 watt ışık düşmelidir.

 

- Bu mevsimde yemlerdeki enerji miktarı artırılır.

 

- Kafes altlarına gümre atılır ve altlıklar değiştirilir. 

 

- Kanatlı hayvanlara gumboro ve yalancı veba aşıları yapılır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder