Yükleniyor...
Son Dakika
4.2.2019

Çiftçiye yeni alternatif: Tamarillo yetiştiriciliği

Türkiye'de tropikal meyve üretimine ilgi her geçen gün artıyor... Bu konuda kazançlı bir alternatif ise ağaç domatesi olarak da bilinen tamarillo... Antalya ve Mersin tamarillo üretimi için çok uygun. Ayrıca kışın uzun süreli donların yaşanmadığı doğu Karadeniz’in mikroklima bölgelerinde de tamarillo yetiştirilebilir...

Ağaç domatesi de denilen tamarillo yaz kış yeşil kalabilen, hızlı büyüyen bodur bir ağaçtır.

 

Bu küçük ağaç geniş yapraklarıyla dikkat çekiyor. Domatesi benzeyen meyvesinin rengi sarıdan kırmızıya döner ve gayet lezzetlidir. Eksi 5 dereceye kadar kısa süreli soğuklara da dayanabilen ağacı kışın dondan korumak gerekir.

 

Yeni dikilen ağaç, 1-1.5 metreden budanır. Böylece dallanması teşvik edilir. Her meyve döneminin ardından eski dallar, ana dallara yakın yerden budanır ve bu sayede yeni sürgün oluşumu kolaylaştırılır. Çünkü meyve sadece yeni sürgün dallarda oluşur. Bundan dolayı düzenli budama çok önemlidir.

Tamarillo ağacı, budanan dallarından ya da tohumdan üretilebilir. Budanan daldan alınıp dikilen fideler ilk yıl meyve verebilir ancak ancak buna izin verilmemelidir.

 

 

TOHUMDAN ÜRETİM

Tamarillo tohumları bahar ya da sonbahar başlarında ekilir. Sıraya ekimlerde 20 santim fide mesafesi bırakılır.


 

ÇİMLENDİRİLMESİ

Tohumlar, nemli çimlendirme torf yüzeyine bahar ayları başında havalar ısınırken ekilir. Üzerleri 2-3 milimetre elenmiş torfla örtülür. Saksının nemi çimlenme gerçekleşene dek korunur. 18-24 derece aralığında çimlenme birkaç haftada tamamlanır.


 

Elle alınabilir boya gelen filizler daha serin bir yerde fidelemeye bırakılır. Fideler kalıcı yerlerine son don tehlikesi tümüyle geçtikten sonra dikilir.


 

Tohumların, ekilmeden önce bir çay süzgeci yardımıyla yıkanıp oda sıcaklığında havadar bir yerde kurutulması önerilir. Kurur kurumaz, hava almayacakları bir poşet içinde buzdolabında 24 saat bekletildiken sonra ekilir.


 

TAMARİLLO BAKIMI

Sonbahar ve bahar girişinde havalandırılan toprağa organik gübre takviyesi yapılır. Bitkiyi rüzgardan korumak gerekir. Köklerini derine inmediği için rüzgardan olumsuz etkilenir.

 

Ilıman kıyı şeritlerinde dondan korunaklı noktalarda dış mekanda yetiştirilebilir. Uzun süreli kış ayları olan bölgelerde ise örtü altı seralar daha uygundur. Hatta büyük saksılarda bile yetiştirmek mümkündür.

 

Geçirgenliği yüksek verimli toprakları seven bu bitkinin ana vatanı Güney Amerika’da Peru bölgesidir. Genel olarak Akdeniz iklim özelliklerine uygun bir bitkidir. Bol güneşi sever. Fazla genişlemediği için küçük bahçelerde dahi kolaylıkla yetiştirilebilir.

 

Sıcak havalarda düzenli sulamak gerekir. Kök kısmına serilecek ağaç kabukları bitkiyi hem ruhubetten korur hem de hassas kökleri kışın soğuktan ve donlardan korur

 

Meyvesinin büyüklüğü 2 santim ile 8 santim arasında değişir. Kırmızı renkte ince kabuklu bir meyve türüdür. Oratia Red, Inca Gold, Yellow, Solid Gold, Ecuadorian Orenge ve Rothamer adlarıyla bilinen çeşitleri vardır.

 

 

TAMARİLLO’NUN FAYDALARI

 

- Göz sağlıgı için çok faydalıdır.

- Yüksek E vitamini içeriğiyle yağların oksidasyonunu önler.

- Yaşlılıkda ortaya hafıza kayıplarını önleyici özelliğe sahiptir.

- Beta Carotene içerir. Hava kirliliği sigara dumanı gibi etkenlere karşı vücuda siper olmaktadır.

- Kalsiyum, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengindir.

Düşük yağ ve karbonhidrat içeriğiyle diyetler için uygundur.

- Tamarillo, A ,E ,C, B6 vitaminleri içerir.

 

NERELERDE KULLANILIR?

Tamarillo meyvesi kabuğu soyularak çekirdekleriyle birlikte yenilir. Tatlı ve salatalarda kullanılır, ayrıca dondurması da yapılır. Son zamanlarda reçeli olarak da tüketilmektedir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder