Yükleniyor...
Son Dakika
5.2.2019

Suudi Arabistan’dan tarım hamlesi

Topraklarının neredeyse tamamı çöllerden ya da kıraç arazilerden oluşan Suudi Arabistan tarımda atağa kalkıyor. Ülke başlatacağı 'Sürdürülebilir Kırsal Tarım Programı' ile kahve, arıcılık, gül ve aromatik bitki yetiştiriciliği, meyvecilik, balıkçılık ve küçükbaş hayvancılıkta dünya çapında üreticilerden biri haline gelmeyi hedefliyor. Proje için 9 milyar Riyal bütçe ayrıldı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, sekiz sektörü hedefleyen 9 milyar riyal değerindeki Sürdürülebilir Kırsal Tarım Programı’nı başlattı. Ticaret Bakanlığı’nın Ülkelerden Ticari Haberler Blogunda, Suudi Arabistan’ın Sürdürülebilir Kırsal Tarım Programı başlattığına ilişkin bir habere yer verildi.

 

Buna göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Riyad’da bulunan Yemame Sarayı’ndaki ofisinde, ‘Sürdürülebilir Kırsal Tarım Kalkınma Programı’nı başlattı.

 

 

Program; Arap kahvesinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve bal üretimi, gül ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, meyve üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, küçük ölçekli balıkçılar ve balık çiftliklerinin kapasitesinin güçlendirilmesi, küçük hayvancılık sektörünün geliştirilmesi, sulanmayan mahsullerin üretilmesi, küçük işletmeler ve tarımsal faaliyetlerin katma değerini artırma gibi umut verici 8 sektörü hedefliyor.

 

Sürdürülebilir Kırsal Tarım Kalkınma Programı’nın başlatılmasını öngören Kraliyet emrini imzaladığı törende bir konuşma yapan Kral Selman, ülkesinin elde ettiği başarılar nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

Programın bütçesi 9 milyar riyal
Törende konuşan Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el-Fadli ise 2030 Vizyonu’nun bir meyvesi olarak Sürdürülebilir Kırsal Tarım Kalkınma Programı’nı başlatması nedeniyle, Kral Selman’a teşekkürlerini sundu.

 

Programın ilk aşamasının 2025 yılına kadar devam edeceği bilgisini veren el-Fadli, 9 milyar Suudi Arabistan Riyali değerindeki programın, sosyal ve ekonomik kazanımları nedeniyle çiftçiler ve aileleri tarafından sevinçle karşılandığını kaydetti. Topraklarının büyük bir bölümü çöl olan Arabistan, seraların yanı sıra çölde tarımsal üretim uygulamalarıyla da bir hayli yol almış vaziyette. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder