Yükleniyor...
Son Dakika
5.2.2019

Türk halkı, balıktan uzaklaşıyor!

Türkiye'de kanatlı eti ve kırmızı et tüketimi artarken balık tüketimi düşüyor. 2007 yılında yıllık kişi başına 8,6 kilo olan balık tüketimi, şimdilerde 5,5 kiloya düştü.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan su ürünleri tüketimi verileri incelendiğinde, balık tüketimindeki düşüş dikkat çekiyor. Veriler, 2007 yılından 2017’ye kadar balık tüketiminin 3’te 1’den fazla miktarda düştüğünü gösteriyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ağustos 2018’de yayınladığı Su Ürünleri İstatistikleri Raporu’nda dikkat çekici birçok detay yer alıyor. Üretim, ithalat, ihracat ve tüketim verileri 2000 ile 2017 yılı arasındaki bir dönemi kapsıyor. Bakanlığın da Türkiye İstatistik Kurumu’na dayandırdığı bu verilerde, kişi başı balık tüketiminde önemli bir düşüş olduğu göze çarpıyor.

 

2007’de 8,6 kg tüketirken, bugün 5,5 kg tüketiyoruz
Verilere göre, 2007 yılında yıllık 8,6 kilograma çıkan kişi başına düşen tüketim miktarı, 2017 yılında 5,5 kilograma kadar gerilemiş durumda. Bu da tüketimde %36 civarı bir düşüşe denk geliyor.

 

En sağlıklı besin ve proteinler arasında gösterilen balık tüketimindeki bu düşüşün birçok sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi tüketim alışkanlıklarının değişmesi. Hazır ürünlerin yaygınlaşması, daha çok insanın iş gücüne katılması, tüketim alışkanlıklarını değiştirerek balık tüketimi üzerinde küçük de olsa pay sahibi olabilir. Ancak esas neden olarak balık miktarının azalması ve pahalı hale gelmesi olduğu anlaşılıyor.

 

Nüfus hızla artarken, balık üretimi geride kaldı

2000 yılında 66,89 milyon olan Türkiye nüfusu, 2019 itibariyle 82 milyona ulaşmış durumda. Yani söz konusu 19 yıllık dönemde ülke nüfusumuz %22,6 civarında artmış. Aynı dönemde su ürünleri üretimi 582.376 tondan 630.820 tona çıkmış, yani sadece %8,3 artmış. Buradan hareketle kişi başına düşen balık üretimi miktarının azaldığı, en temel ekonomik prensip olan arz – talep dengesine göre fiyatın arttığı, sonuçta da halkın tüketimden vazgeçtiği anlaşılıyor. Kaynak: Gıdahattı

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder