Yükleniyor...
Son Dakika
7.2.2019

Belediyeler sebze meyve satışına başlayacak

Hükümet, sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışa, belediyeleri satıcı yaparak müdahale edecek. Belediyeler, mobil araçlarla mahallelerde sebze ve meyve satışına başlayacak. İlk uygulama Ankara ve İstanbul'da önümüzdeki hafta başlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 

 

"Enflasyonla mücadelede arzu ettiğimiz düşüş süreci, gıda tarafı dışında net bir şekilde ortaya kondu ve emin adımlarla ilerliyoruz. Gıda tarafının negatif etkisi olmasaydı enflasyon -%0,43, yıllıkta %18,85 olacaktı. 
Belediyeler haftaya sebze meyve satışına başlayacak. Ziraat Bankası yarın seracılık paketini açıklayacak. Ankara ve İstanbul'da tanzim satışı başlayacak."

 

İŞTE DETAYLAR
Edinilen bilgiye göre belediyeler, gelecek haftadan itibaren belirledikleri noktalarda tanzim satış yerleri kuracak. Belediyeler tarafından üretici hallerinden satın alınan meyve ve sebzeler düşük karla satılacak, böylece komisyoncular ve aracılar devre dışı kalacak. 

 

Uygulama, ilk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından başlatılacak. Özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak. 

 

SERALARA DESTEK
Bir başka adım ise seralara yönelik olarak atılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın seralara yönelik çalışmasında sona gelindi. Bakan Bekir Pakdemirli'nin açıklayacağı destek paketine göre, sera yatırımları için Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faizli kredi desteği verilecek.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder