Yükleniyor...
Son Dakika
7.2.2019

Kırmızı örümcekle mücadele

Kırmızı örümcek, ağaçlara yerleşip bitkinin özsuyunu emerek yapraklara büyük zarar veren bir akar türü... Kiraz, elma, armut, şeftali, vişne, erik, kayısı ve badem başta olmak üzere tüm meyve ağaçlarda görülebilen kırmızı örümcek, nemli havalarda ve sıcaklığın yüksek seyrettiği dönemlerde artış gösteriyor. Peki kırmızı örümcekle nasıl mücadele edilir?

Kırmızı örümcek çok küçük bir hayvandır ancak çıplak gözle de görülebilir. Vücudunda değişik şekil ve büyüklükte kıllar, dikenler ve tüylerle kaplıdır. Ağaçların yapraklarında bitki özsuyunu emer ve zehirli madde salgılayarak büyük zarara yol açar. 

 

Zehirlenen yapraklar kurşun ya da gümüş rengine döner ve bir süre sonra kuruyarak dökülür. Kırmızı örümcek tarafından zarar gören ağaçlarda gelecek yılın meyve gözleri normal şekilde oluşmaz. Pişkin gözler azalır ve meyve verimi büyük oranda düşer... Zarar bir yılla da sınırlı kalmaz, ilerleyen yıllarda da devam eder.

 

Kırmızı örümcek en çok kiraz, elma, armut, şeftali, vişne, erik, kayısı ve badem ağaçlarında görülür, ancak diğer meyve ağaçlarına da zarar verebilir.

 

 

KÜLTÜREL YÖNTEMLE MÜCADELE 
Kışın ya da erken ilkbaharda ağaçların kök boğazı ve gövdelerindeki kavlamış kabuklar kaldırılır. Böylece buraların altında kışlayan kırmızı örümceklerin ölmesi sağlanmalıdır. Yere dökülen yapraklar derhal bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Bahçenin bakım işleri aksatılmamalı, ağaçların sağlığına dikkat edilmelidir. 


KİMYASAL YÖNTEMLE MÜCADELE 
Kırmızı örümceklere karşı kış aylarında özel bir kimyasal mücadele yapılmaz. Ancak kışın diğer zararlılara karşı yapılan ilaçlamalar, kış mevsimini yumurta halinde geçiren Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümceğe karşı da etkili olur.

 

İlaçlama için öncelikle bahçedeki kırmızı örümcek yoğunluğunun tespit edilmesi gerekir. Özellikle haziran ve temmuz aylarında çok dikkat edilmeli, bu dönemlerde bahçede kırmızı örümcek olup olmadığı sık sık kontrol edilmelidir. 

 

Eğer kırmızı örümceğe rastlanırsa şu şekilde bir yöntem izlenir: Bahçenin genelini yansıtacak şekilde rast gele 10 ağaç seçilir vu bu ağaçlardan koparılan toplam 100 yaprakta sayım yapılır. Eğer yaprak başına 8-10 adetten fazla kırmızı örümceğe rastlanırsa ilaçlama gerekir. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinden ya da ruhsatlı tarım ilaçları satan bir kuruluştan ilaç alınarak uygulanır.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder