Yükleniyor...
Son Dakika
19.2.2019

Pakdemirli: Sığır varlığında Avrupa birincisiyiz

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin sığır varlığında Avrupa Birincisi olduğunu, toplam büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa'dan sonra ikinci sırada yer aldığını aktardı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırklareli’de Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, gelecek yıllarda gıdayı üretmenin teknolojiyi üretmekten daha önemli hale geleceğini ifade ederek, “Ben hep konuşmalarımda şunu söylüyorum; dünyayı doyuran ülke, dünyanın lideri olacak. Gıda üretimi ve tarımsal ürünleri işleyen firmalar da çok ön planda olacaklar. Her konuşmamda ifade ediyorum tarım savunma sanayin çok daha önemli. Tarım arazimiz yoksa, savunma sanayimiz olmuş bir önemi yok. Çünkü bir savaş durumunda aç kalırsınız. Aç kaldığınız zaman uçaklarınızı yiyemezsiniz. Roketlerinizi yiyemezsiniz. Elektronik aletlerinizi yiyemezsiniz. Yani buzdolabı boşsa bunların hepsi boş” dedi.

 

“Sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız”
BM verilerine göre, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da 1, dünyada 7, toprak kaynağı olarak 17. Sırada olduğunun altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti: “Buradaki en büyük başarı, üreticinin başarısı. Biz sadece destek olmaya çalışıyoruz. Destek bizden, çaba, gayret ve başarı sizden. Biz bu gözlükle bakıyor, bu gözlükle görüyoruz. Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş havyan varlığında da Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sıradayız. Bazı yapısal problemlerimiz var mı var, arazilerimiz küçük mü küçük. İşletmelerimizde ekonomik üretmekte zorlanıyor muyuz zorlanıyoruz. Bütün bunlara rağmen Türkiye Avrupa’da bu pratiklik sayesinde birinci sıraya yerleşmiş durumda. Biz bakanlığa geldiğimizde, hayvancılıkta aldığımız tedbirle beraber 2022 yılında inşallah Türkiye hem küçükbaşta hem de büyükbaşta hayvan ihraç eder hale gelecek.”

 

“Mart ayında da ödemeler olacak”
2002’de 1,9 milyar dolar olan desteklerin bugün 16 milyar liraya geldiğini belirten Bekir Pakdemirli, “Bitkisel üretim 98 milyon tondan 120 milyon tona gelmiş. Aşağı yukarı yüzde 25 artışımız var. Büyükbaş adedimiz 9,9 milyondan 17 milyona gelmiş, aşağı yukarı yüzde 70 artmış. Küçükbaş adedimiz 32 milyondan 45 milyona gelmiş, kanatlı adedimiz de 250 milyondan 356 milyona gelmiş. Et üretimimiz 420 bin tondan 1,1 milyon tona, süt üretimimiz 8,4 milyon tondan, 22,1 milyon tona, tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2,1 milyon tona, yumurta üretimimiz 11 milyardan 20 milyara, bal üretimimiz 74 bin tondan 108 bin tona gelmiş. Ocak ayında 2,3 milyar lira, eski parayla 2,3 katrilyon destek ödemelerini yaptık” şeklinde konuştu.

 

Mart ayında da ödemelerin olacağını aktaran Pakdemirli, “Belki bu kadar, belki biraz daha fazla onu Mart ayında açıklayalım. Şubat ayı tarımsal desteklemeler ödeme planı tüm Türkiye çapındadır bu. Alan bazlı destekler 1 katrilyon 855 milyar 977 milyon, buzağı desteklemeleri ödemeleri 510 milyon, diğer hayvancılık ödemeleri 133 milyon 650 bin, fark ödemeleri 260 milyon, yem bitkileri desteği 120 milyon, diğer tarımsal desteklemeler 144 milyon 527 bin. Toplam 3 milyar 24 milyon 154 bin eski parayla 3 katrilyondan daha fazla bir paranın destek ödemesi olarak cebinize giriyor üretici olarak. Bu da hayırlı olsun” dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanı konuşmasını, “Perakende olarak satılan nohut, yeşil mercimek ve pirinç başta olmak üzere TMO üzerinden Türkiye’de açılmış tanzim satış noktalarında bunları satıyor olacağız” diyerek noktaladı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder