Yükleniyor...
Son Dakika
28.2.2019

Kuru soğanda gümrüksüz ithalata 1 ay daha devam!

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarla kuru soğanda sıfır gümrüklü ithalat uygulaması 31 Mart 2019 tarihine kadar 1 ay daha uzatıldı. Bazı kürk ürünleri için de ÖTV sıfırlandı.

Gıda enflasyonu kapsamında fiyatlarında fahiş artış yaşanan kuru soğanda fiyat istikrarı sağlamak ve tüketiciye ucuz ürün sunabilmek amacıyla 15 Ocak 2019 tarihinde alınan kararla, 28 Şubat 2019 tarihine kadar kuru soğan ithalatında sıfır gümrük vergi uygulaması başlatılmıştı.

 

Kuru soğanda sıfır gümrüklü ithalat
Uygulamanın sona erdiği tarih olan 28 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kuru soğanda sıfır gümrüklü ithalat uygulaması bir ay daha uzatıldı.

 

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 797) ile, İthalat Rejimi Kararının eki I sayılı listedeki 7’inci fasla ait (3) numaralı dipnotta yer alan 28/2/2019 ibaresi, 31/3/2019 şeklinde değiştirildi. Böylece kuru soğan ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulaması bir ay daha devam edecek.

 

Kürklerde ÖTV düzenlemesi

Kararla ÖTV Kanunu’na ekli IV sayılı listede yer alan bazı malların özel tüketim vergisi oranları da yeniden belirlendi. 43 GTİP nolu Kürkler ve taklit kürkler; bunların mamullerinde (bu fasılda yer alan koyun, kuzu, keçi, oğlak ve sığırların postları, kürkleri ve taklit kürkleri ile bunlardan mamul giyim eşyası, aksesuarları ve diğer eşya hariç) ÖTV oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

 

Ham kürkler (baş, kuyruk, pençe ve kürkçülüğe elverişli diğer parçalar dahil) ile dabaklanmış veya aprelenmiş kürklerde (baş, kuyruk, pençeler ve diğer parçalar dahil) daha önce yüzde 20 olarak uygulanan ÖTV oranı ise sıfırlandı.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder