Yükleniyor...
Son Dakika
6.4.2019

Anadolu'nun 13 bin yıllık serveti: Kavılca buğdayı

Buğdayın anavatanı Anadolu, yabancı buğday türlerinin istilası altında. Elimizde, genetiği binlerce yıldır değişmemiş sadece iki tür kaldı: Kastamonu siyezi ve Kars kavılca buğdayı. Üretim alanı genişlemeye başlayan siyez son yıllarda yeniden popüler olmaya başladı. Kalın ve katmanlı kabuğu ile kavılca ise diğer buğday türlerine göre sağlıklı bir alternatif olabilir. Çünkü kavılcadaki gluten oranı, diğerlerinden çok daha düşük...

Anadolu topraklarında, bilinen iki farklı genetiği değişmemiş yani GDO'suz buğday türü kaldı. İlki Kastamonu siyez buğdayı, ikincisi ise Kars kavılca buğdayı. Elimizde kalan bu iki zenginliğe sahip çıkmamız gerekiyor. Aksi halde onlar da Anadolu'nun yitip giden diğer buğday türleri gibi tarihe karışacak. ABD ve Kanada'da daha yüksek verim alma adına genetiğiyle oynanan buğday türleri, Anadolu topraklarının tümünü işgal edecek...

 

Siyez ve kavılca, evcilleştirilmemiş türler oldukları için, yetişeceği yeri kendileri seçiyor. Öyle her yerde verim almak mümkün değil. Kastamonulular kavılcaya, “çatal siyez” diyor. Karslılar ise Kastamonu siyezine 'cıbıl arpa' adını takmış.

 

Hem siyezi hem de kavılcayı makineyle hasat etmek mümkün değil. Tıpkı atalarımızın yaptığı gibi insan gücüyle hasat ediliyorlar.

 

Kavılca, Kars'ın soğuk ve çetin kış şartlarına uygun bir buğday türü. Dahası 13 bin yıldır hiçbir genetik değişikliğe uğramadı. Tamamen doğal. Araştırmalara göre kavılca, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri açısından genetiği değiştirilen buğdaylara göre 1,5 kat daha zengin. Gluten oranı ve glisemik indeksi çok düşük. Kan şekerine etkisi düşük.

 

Kavılca da aslında Anadolu'nun diğer atalık buğdayları gibi yok olup gidecekti. Bir grup gönüllü, uzun uğraşlarla kavılcayı tekrar tarıma kazandırmayı başardı. Yer Gök Anadolu Derneği’nin gayretleriyle kavılca üreten çiftçi sayısı artmaya başladı. 

 

Gönüllüler, 2006 yılında kavılca tohumu bulmak için Kars'ın köylerini araştırmaya başladı. Toplam 5 çiftçinin ambarlarında 2 ton kadar kavılca tohumu bulundu. Muhtemelen türünün kalan bu son örneklerini satın alan gönüllüler, yöredeki çiftçilere çeşitli teşviklerle kavılca üretimine ikna etti. Halen Kars'ta yılda 100 ton civarında kavılca yetiştiriyor.

 

Kars’taki bir fırın, kavılca buğdayından ekmek üretmeye başladı. Yer Gök Anadolu Derneği, Birleşmiş Milletler'den aldığı destekle kavılcanın organik tarım standartlarına getirilmesi için de çalışmalar yaptı. Artık kavılca, organik yöntemlerle üretilip pazarlanabilen bir ürün haline geldi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder