Yükleniyor...
Son Dakika
8.4.2019

Milli patatese, anket isim verilecek

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, iki yeni milli patates çeşidine üretici ve tüketicilere yönelik anketle isim verecek.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen iki yerli ve milli patates çeşidine üretici ve tüketicilere yönelik anketle isim konulacak. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, enstitüde 2005 yılından bu yana yürütmüş oldukları ıslah çalışmalarında 8 adet yerli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırdıklarını bildirdi.

 

Sekiz adet yerli ve milli patates çeşidi geliştirilerek, tescillendi
Pırlak, “Enstitümüz 2005 yılından bu yana yürütmüş olduğu ıslah çalışmalarında 8 adet yerli ve milli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırmıştır. Yine enstitümüzün çalışmaları neticesinde iki çeşidimiz yine ülke tarımına kazandırmaya hazırlanıyoruz. 12 Nisan’da yapılacak olan tescil toplantısında bu iki çeşidimiz de toplantı sonucunda ülke tarımına kazandıracak” dedi.

 

Milli patates çeşitlerine anketle isim konulacak
Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Pırlak, geliştirilen iki yeni patates çeşidine isim verirken, bu kez farklılık olsun diye üreticiler ve tüketiciler için bir anket formu oluşturduklarını vurguladı. Pırlak, “Gerek resmi sosyal medya hesaplarından gerekse resmi web sayfamızdan oy kullanılacak anket çalışmasının adresini yayınladık. Buradan hem üreticilerimizden hem de tüketicilerimizden büyük şekilde destek gördük. Birçok isim önerisi var. Biz istiyoruz ki bu çeşitlerimizin isimlerini biz değil, halkımız belirlesin. Bu nedenle üreticilerimizi ve tüm tüketicilerimizi yeni yerli ve milli çeşidimizin isimlerini belirlemeye davet ediyoruz” dedi.

 

Enstitünün geliştirdiği iki yerli ve milli patates çeşidine isim anketine katılmak isteyenler, listeden iki isim seçebileceği gibi liste dışından isim önerisinde de bulunabilecekler.

 

11 Nisan’da sona erecek ankete katılmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz...
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScOf5ODzEQUTYeuNrKZUZKyJqn2uDB0Ul5WKH3LdHNxGHX4jQ/viewform

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder