Yükleniyor...
Son Dakika
10.4.2019

Çiğ süt referans fiyatı 2 TL oldu

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında 2 lira olarak belirledi. Üretici birliği, fiyatın 2 lira 28 kuruş olarak belirlenmesini talep etmişti.

Çiğ sütte tavsiye niteliğinde referans fiyatın belirlendiği Ulusal Süt Konseyi toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Üretici, sanayici, kamu ve akademisyenlerden oluşan sektör temsilcilerin yer aldığı toplantıda hali hazırda Temmuz 2018'den bu yana 1 lira 70 kuruş olan çiğ süt referans fiyatı 1 Mayıs 2019'dan itibaren 30 kuruş artırılarak 2 TL olarak belirlendi.  Söz konusu referans fiyatın 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi. 2 TL olarak belirlenen referans fiyata dair yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranlı soğutulmuş çiğ süt kriterleri değişmedi.

 

Geçtiğimiz haftalarda Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, bir basın açıklaması yayınlayarak, bir yılı aşkın bir süredir maliyetlerin altında üretim yapan çiftçilerin artık dayanacak gücü kalmadığını dile getirmişti. Solakoğlu, "Yeni oluşacak fiyatın bu kaybı telafi eder nitelikte olması hayati önem taşımaktadır. TÜSEDAD olarak sürdürülebilirliği sağlamak için Avrupa Birliği çiğ süt fiyat ortalamasına tekabil eden 2,28 TL/Litre fiyatının baz alınmasını talep ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

 

Açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatı, 1 milyon 200 bin işletmeyi yakından ilgilendiriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Bekir Pakdemirli adına yaptığı yazılı açıklamada, "iUlusal Süt Konseyi üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak, 1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatını litre başı 2 TL olarak belirlemiştir" ifadelerine yer verdi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder