Yükleniyor...
Son Dakika
13.4.2019

Hayvancılığın yeni umudu: Lenox bitkisi

Halk arasında şalgam otu ve yemlik kolza adıyla bilinen lenox bitkisi, hayvancılığın yeni umudu oldu. Sulama gerektirmeden dekar başına yaklaşık 10 ton verim alınan lenox, Tarım Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Lenox bitkisi, Sinop’ta ilk kez üretilmeye başlandı. Demirci köyünde yaşayan Ümit Yerli, 10 dönüm arazisine lenox ekti. Yerli, biraz araştırınca bu bitkinin Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde yetiştirildiğini gördüğünü söyledi. Ümit Yerli, mısır ve yoncaya oranda daha az bir maliyetle yetiştirmenin mümkün olduğunu aktardı.

 

HAYVAN YEMİ YAPIMI:
Lenox, sulama ihtiyacı hissetmiyor ancak sulu alanlarda yetiştirildiğinde dekar başına verili 10 tondan 15 tona çıkıyor. Havyanlara yeşil olarak da verilebiliyor. İstenirse hayvan yemi (silaj) de yapılabiliyor. Kuru lenoxta yüzde 18–22 arasında protein bulunuyor. Silaj yapılırken 1 ton yeşil lenoxa 40 ya da 50 kilo buğday karıştırılabilir. Özellikle küçükbaş hayvanlar, koyun ve kuzular lenoxu çok iştahlı yiyor. Büyükbaş hayvanlara da lenox günlük hâsıl yem olarak verilebilir. Silajı kokusuzdur. Hayvanlarda süt verimi ve kalitesini de artırdığı bilinmektedir.

 

NE ZAMAN EKİLİR?
Şalgam otu (lenox) kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilir. Soğuğa karşı da dayanıklıdır. Eksi 15 dereceye kadar yaşayabilir. Kumlu ve hafif topraklar dışında hemen her toprak türüne uyumludur. Ülkemizde Trakya, Güney Marmara, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 15 Eylül ile 15 Ekim, Karadeniz'in sahil yörelerinde 15 Eylül ile 20 Ekim, iç kesimlerde ise 20 Eylül ile 10 Ekim tarihleri arasında ekilebilir.

 

EKİM VE GÜBRELEME YÖNTEMİ
Lenox, tıpkı yonca gibi ekilir. Ekimden sonra mutlaka merdane ile toprağın sıkıştırılması gerekir. Ekim sırasında dekar başına 650 gram ile 1 kilo arasında tohum atılır. Ekimi, mibzerle toprağın yaklaşık 1,5-2 santim derinliğine yapılır. Azotlu gübre ihtiyacı dekar başına yaklaşık 13-20 kilo kadardır. Bunun 3-4 kilosu sonbaharda ekim öncesi toprağa verilir. Geri kalanı ise kıştan çıkmadan önce ve sapa kalkma döneminin başında olmak üzere iki seferde verilir. Toprak analizinde fosfor ve Potasyum ihtiyacı ortaya çıkarsa bunlar da önerilen miktarlarda verilebilir. Öte yandan sapa kalkma öncesi dekar başına 1,5-5 kilo kadar kükürt verilmelidir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder