Yükleniyor...
Son Dakika
19.4.2019

Tarımda Üretim Patlaması İçin Örnek Proje

Türkiye'de tarımla ilgili en büyük sorunlardan biri de tarla ve bahçelerin miras sebebiyle küçük parçalara bölünmesi. Bu durum, verimli bir planlama yapılmasına engel oluyor. Yozgat Kabalı köyünde, üretim artışı ve verimlilik için örnek bir projeye imza atıldı. Bölgede 468 çiftçiye ait toplam 1.680 adet parsel arazi birleştirildi. Oluşturulan meyve bahçelerinde yüksek verim elde edildi. Köyde işsizliği bitiren proje, tüm Türkiye'ye örnek niteliğinde.

Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı köyündeki proje 10 yıl önce başladı. Dönemin kaymakamı İsmail Şanlı ve köy muhtarı Hüseyin Ünal tek tek görüştükleri köylüleri  proje için ikna etti. 468 çiftçiye ait yaklaşık 600 tarlanın sınırları kaldırıldı. Böylece 10 bin 920 dönümlük bir alan oluşturuldu. 

 

İlk olarak 5 bin dönümlük araziye elma, armut, şeftali ve kiraz fidanları dikildi. Bahçe daha sonra 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Köylüler şimdi hem şirketten arazi kirası alıyor hem de bahçede sigortalı işçi olarak çalışıyor. Hasat zamanlarında köyün kadınları bile bahçede çalışarak para kazanıyor. Daha önce şehre göç veren köyde artık işsiz insan yok. Hatta kente göç edenler bile geri dönmeye başladı. Geliri artan köyde çok katlı evler yükseliyor.

 

Proje kapsamında yapılan tüm işler, kurulan kamu şirketi ile yürütüldü. Şirketin hisselerinin yüzde 96’sı Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne ait. Kalanı ise  Belediye, Ziraat Odası Başkanlığı ve Sulama Kooperatifi'nin elinde.  

 

 

KÖYDEKİ TRAKTÖR SAYISI 200'DEN 15'E İNDİ
Kabalı köyünde daha önce tarlalar parçalı haldeyken yaklaşık 200 traktör varmış. Araziler birleştirildikten sonra köydeki traktör sayısı 15'e inmiş. Üretim artmasına rağmen köydeki tüm işleri 15 traktörle yapmak mümkün aslında. Bu durum bile arazilerin bölünmesi sonucu meydana gelen verim kaybını ve israfı çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. Arazilerin birleştirilmesinin ardından köydeki tarla fiyatları da 10 kart artmış. 

 

ÖRNEK OLDU, 250 KÖYDE DAHA UYGULANACAK
Yozgat Kabalı Köyü Meyvecilik Projesi, başarısıyla tüm Türkiye'ye örnek oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, projeye yerinde inceledi ve aynı modelin Türkiye genelinde 250 köyde daha uygulanması için harekete geçti. Projenin mimarı olan kaymakam İsmail Şanlı ise 2018 yılında TİGEM'e genel müdür olarak atandı. Şanlı, genel müdür olarak görev yaptığı süre zarfında, projenin yaygınlaştırılması için büyük çaba sarf etti.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder