Yükleniyor...
Son Dakika
26.4.2019

Mangonun tanesi 30 lira, çiftçi fidan bulamıyor!

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi, Türkiye'nin tropikal meyve üretim üssü oldu. Avokado, pitaya, guana, papaya ve ejder meyvesinden sonra mango da Gazipaşa'da yüklü miktarda yetiştirilen meyvelerden biri oldu. Mangonun tanesi Avrupa ülkelerinde 5 Euro'ya (30 TL) satılıyor. Gazipaşalı çiftçiler, bahçelerine dikecek mango fidanı bulmakta zorluk çekiyor.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde gerçekleştirilen tarım fuarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı bir törenle açıldı. Fuarda mango standı büyük ilgi gördü. Mango fidanı üreticisi Mustafa Ezici, tanesi 5 Euro'dan satılan mangoya Avrupa'dan büyük talep geldiğini söyledi. Gazipaşa ilçesinde ikliminin mango üretimi için çok uygun olduğunu dile getiren Ezici, 3 yıldır fidan yetiştirdiklerini ve her geçen gün artan talebe yetişemediklerini aktardı.

 

DATÇA'DAN HATAY'A KADAR MANGO YETİŞTİRİLEBİLİR
Halen Gazipaşa ilçesinde 5 bine yakın meyve veren mango ağacı bulunuyor. Ağaç her sezon meyve veriyor. Akdeniz bölgesinde mango İspanya'nın bazı bölgelerinde ve Türkiye'nin Gazipaşa ilçesinde yetiştiriliyor. Ancak Datça'dan Hatay'a kadar olan tüm sahil bölgleri mango üretimine müsait. Buralardaki çiftçiler, mango üretimi yaparak büyük paralar kazanabilir.

 

BİR AĞAÇ 30  MEYVE
Avrupa Birliği ülkeleri, her yıl 600 bin ton mango ithal ediyor. Bu ülkelerde mangonun tanesi 5 Euro'dan satılıyor. Uzak tropikal bölgelerden Avrupa'ya gönderilen mangonun kalitesi, uzun nakliye süreci sebebiyle bozuluyor. Türkiye ise, Avrupa'ya yakınlığı sayesinde dalında taze mango satma şansına sahip. 3 yaşındaki bir mango fidanı, bahçeye dikimden sonra her sezonda yaklaşık 30 adet meyve veriyor. 10 dönümlük araziden 5-6 yıl sonra 30 ton mango hasat etmek mümkün. Yetiştirilmesi de çok kolay. Bahçenin haftada iki kez sulanması yeterli. Gübre ve ilaç atmaya da gerek yok. Tamamen organik olarak yetiştirilebilen bir meyve. 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder