Yükleniyor...
Son Dakika
11.8.2015

Anızda yanan sadece sap mı?

Hasat döneminin hemen ardında özellikle yılın çok verimli geçmesi ve sap miktarının da fazla olması sebebiyle anız yangınları tehlikesinden korkuluyor.

Anız yakmanın; zaten ülkemiz topraklarında az olan organik maddeyi azalttığı, bitkinin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybını artırdığı, yüzeye yakın bölgedeki mikroorganizmaları öldürdüğü, uzun yıllarda oluşmuş olan toprağın fiziksel kimyasal ve biyolojik dengesini bozduğu, anız yakmanın su ve rüzgar erozyonunun etkisini artırdığı bilinen bir gerçek.

Yangınların enerji ve telefon nakil hatlarına zarar verdiği, orman yangınlarına sebep olduğu ve ürün artıkları ve anızla beslenen bir çok canlının besin kaynağını yok ettiği bilimsel çalışmalarla kanıtlandı.

Bu sebeplerle anız yakmanın toprağa, çevreye ve ekolojik sisteme zarar verdiği gereceği ortada.

Öte yandan anızın %1 lik azot ile çürütülüp toprağa karıştırılması topraklarımızın organik madde yönünden zenginleştirilmesi ülkemiz tarımına çok önemli etkisi olacaktır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder