Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Yumurta sektörüne "kuş gribi" faturası

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, geçen nisandan mayısa kadar bazı bölgelerde etkili olan kuş gribi nedeniyle sektörün doğrudan ekonomik kaybının, 200 milyon lirayı aştığını bildirdi.

Hüseyin Sungur, kuş gribi nedeniyle yaklaşık 12 milyon yumurtacı tavuğun itlaf edildiğini  ve devletin üreticilere, 100 milyon lira tazminat ödediğini söyledi.

Sungur şunları kaydetti: "Gerek devletin gerekse işletmelerin ekonomik kayıpları tazminatla sınırlı değil, dezenfeksiyon ve itlaf edilen hayvanların imha edilmesi için de ilave masraflar yapıldı. Kuş gribi nedeniyle oluşan doğrudan ekonomik kaybın, 200 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor. Bu rakama üretim kayıpları dahil değildir. Kısaca işletmeler, yaklaşık 8-10 ay sonra yumurta üretebilecek ve nakit akışı sağlayabilecek duruma gelecek. İhracatın kısa sürede başlaması için gerek ekonomi bakanlığı, gerekse Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülkeler nezdinde yapılan girişimler sonucu temmuzun ikinci yarısında ihracat kısmen başlamış olmakla birlikte, bazı ülkelerin kısıtları devam ediyor. İhracatın önündeki sağlık engellerinin tamamen kalkabilmesi için OIE kuralları gereği ülkemizin kuş gribi yönünden arilik statüsünü kazanması gerekmektedir. Bunun için hastalığın tamamen sönmesinden sonra 3 aylık bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süre henüz dolmamış ve bazı illerden ihracat yapılamamaktadır."

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder